Duyurular

WorldStar 2019 Başvuruları Başladı

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2018’ de kazandığınız ödülden dolayı WorldStar 2019’a başvuru hakkınız bulunmaktadır. Yarışmamızda bu yıl ödül hak eden ürünleriniz ile katılım gösterebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Yarışmamız, World Packaging Organisation (WPO) tarafından tanınan bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları 2018 Yarışmasında en az Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2019’a katılma hakkı kazanmaktadır. WorldStar 2019 Yarışması ambalaj alanında uluslararası arenadaki en önemli yarışmadır. 1970 yılından bu yana WPO tarafından organize edilen WorldStar Yarışması dünya çapında pek çok ödül dağıtmıştır.

Sizleri WPO’nun ambalaj yarışması olan WorldStar 2019 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve Yarışma Başvuru Süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

WorldStar 2019 Takvimi Nedir?

 • Online Başvurunun Kapanış Tarihi: 20 Eylül 2018
 • Jüri Toplantısı Tarihi / Yeri: 24 Ekim 2018 Jinan, Çin
 • Sonuçların Açıklanacağı Tarih: Aralık 2018
 • Ödül Töreni: Mayıs 2019 / Prag, Çekya

WorldStar’da Hangi Kategorilerde Ödül Verilecek?
Yarışmanın ana kategorileri İçecekler, Elektronik, Gıda, Sağlık ve Kişisel Bakım, Ev Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Etiketleme ve Dekorasyon (Grafik Tasarım), Lüks, Tıp ve Eczacılık, Ambalaj Malzemeleri ve Bileşenleri, Satış Noktası Sunum & Sergileme Ürünleri, Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları ile birlikte bu kategorilere girmeyen ambalajları kapsayan ‘Diğer’ şeklinde sıralanmaktadır.

WPO ÖZEL ÖDÜLLER

Başkan Özel Ödülü, Sürdürülebilirlik Ödülü, Pazarlama Ödülü ve Save Food Ödülü.
Her bir kategori için üç ambalaj Bronz, Gümüş ve Altın Özel Ödülü almaya hak kazanacaktır.

Başkan Özel Ödülü
WorldStar kazanan tüm ambalajlar (herhangi bir ek ücret ödemeden) WPO Başkanlık Ödülüne aday gösterilecek ve juri tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Kazanan ürün ödül töreninde ayrıca ödüllendirilecektir. Kazananlara basın bülteni ve WorldStar web sitesinde yer verilmektedir.

Sürdürülebilirlik Ödülü
Online başvuru sırasında Sürdürülebilirlik Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Sürdürülebilirlik Ödülüne giriş formu doldurularak başvurulmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için ek olarak 50 Euro’luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Sürdürülebilirlik Ödülü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Sürdürülebilirlik Bölümünde yer verilmektedir.

Pazarlama Ödülü
Online başvuru sırasında Pazarlama Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Pazarlama Ödülüne giriş formu doldurularak başvurulmaktadır. Pazarlama Ödülü için ek olarak 50 Euro’luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Pazarlama Ödülü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilmektedir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Pazarlama Bölümünde yer verilmektedir.

Save Food Ödülü
Online başvuru sırasında Save Food Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Save Food Ödülüne giriş formu doldurularak başvurulmaktadır. Save Food Ödülü için ek olarak 50 Euro’luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Save Food Ödülü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilmektedir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Save Food Bölümünde yer verilmektedir.

WPO KİŞİSEL ÖDÜL

Yaşam Boyu Başarı Ödülü
Bu kategoriye uygun adaylar 25 yıldan az olmamak üzere sektör tecrübesine sahip olmalıdır. Her ülke sadece 1 aday çıkarabilir. Bu ödül her yıl 2-4 adet verilir. Bu kategorinin başvuru bitiş tarihi 1 Kasım 2018’dir. Adayınızı Eylül ayına kadar asd@ambalaj.org.tr ‘ den Derneğimize bildirebilirsiniz.

WorldStar Yarışmasına Hangi Ürünler Katılabilir?
WorldStar Yarışması, 2018'de Ambalaj Ay Yıldızları (Crescent and Stars of Packaging) Yarışması'nda en az Yetkinlik Ödülü almış ambalaj ve ambalaj malzemelerine açıktır. Bir başka deyişle bu sene en az Yetkinlik Ödülü almış ürününüz ile başvuru yapabilirsiniz.

Yarışmaya katılacak ürünlerin daha önceki WorldStar Yarışmalarına katılmamış olması gerekmektedir.

Başvurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?
Online başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekir:

Yarışmaya katılan ürünün en fazla 2 MB büyüklüğünde ve JPEG formatında 2 dijital fotoğrafının (minimum 300 dpi, genişlik 6 cm, yükseklik 5 cm) gönderilmesi gerekir. Jüri değerlendirme yaparken ürünün resimlerini esas alacağından gönderdiğiniz görsellerin ürünün özelliklerini tam olarak yansıttığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Normal posta ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Lütfen ürünlerinizi posta ile ayrıca yarışma sekretaryasına göndermeyiniz.

Yarışmaya katılım ücreti ilk ürün için 650 Euro. Sonraki her bir ürün için ise 500 Euro' dur. Ödemeyi banka transferi veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Banka detayları için rachel.bayswater@iom3.org iletişime geçebilirsiniz. Çekle yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Banka transferleri söz konusu olduğunda bankalar arası anlaşmalardan dolayı sıkıntı yaşanabildiği için kredi kartı ile ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.

WPO Ödülünü neden sizin ürününüz kazanmalı sorusunun cevabı en fazla 50 kelime ile İngilizce olarak yazılmalıdır. Jüri, değerlendirmelerini göndereceğiniz fotoğraflar ve yapacağınız açıklamalara bakarak yapmaktadır. Dolayısıyla görsellerin estetiği, profesyonel ellerden çıkmış olmasının yanı sıra, ambalajı anlatan öz ve vurucu kısa açıklamalar çok önemlidir. Bunlara özen göstermenizi dikkatinize sunarız.

Ürününüzü tanıtan 50 kelimelik İngilizce ek tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Bu bölüm zorunlu olmamasına rağmen ambalaj-ürün ilişkisini vurgulayacağı için değerlendirmenizi öneririz.

Jüri Hangi Kriterlere Göre Ambalajları Değerlendirecek?
Jüri ambalajları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri dikkate alacaktır:

 1. İçindeki Ürünü Koruma ve Saklama
 2. Kullanım Kolaylığı, Dolum, Açma-Kapama
 3. Satış Cazibesi (Albenisi)
 4. Grafik Tasarımı
 5. Üretim Kalitesi
 6. Maliyet Düşürme, Malzeme Ekonomisi
 7. Çevre & Geri Dönüşüm Kolaylığı
 8. Uygulamadaki (Konstrüksiyon) Yaratıcılık
 9. Yerel Koşullara Uyumluluk (üretim, malzeme, pazar, vb)

Yukarıdaki kriterleri göz önüne alındığında, başvuru yaparken ödül alma şansınızı arttırmak için bazı önerilerde bulunmak isteriz. Ambalajın, satış-pazarlamaya etkisi, üretim maliyetinde sağladığı avantajları, daha az hammadde kullanımı, enerji tasarrufu, çevreye uygunluğu, geri dönüştürülebilirliği, raf ömrünü uzatması, migrasyon oranına olumlu etkisi gibi konularda rakamsal bilgiler ile belirtmenizi öneririz. Ayrıca gereksiz kelime kullanımından kaçınmanızın, ambalajın temel ve en önemli özelliklerini maddeler halinde yazmanızın başvurunuzun ödül alma şansını arttıracağını belirtmek isteriz. ( %40 satışları arttırdı, %30 hammadde kullanımı azaldı, %90 enerji tasarrufu sağladı, 90 gün daha raf ömrünü uzattı, 10 kat hızlı set-up ile yüksek maliyet avantajı gibi.)

Jüride ASD & Türkiye adına da bir temsilci yer almaktadır.
Başvurunuzu http://www.worldstar.org adresinden kendiniz online yapmalısınız. Yarışma hakkında daha detaylı bilgi almak için;

Yetkili Ms. Rachel Bayswater
rachel.bayswater@iom3.org adresine mail atabilirsiniz.

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için ASD’den Eda Yurğa veya Sezgin Şahin
(sekreterya@ambalajayyildizlari.com) ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Ambalaj Sanayicileri Derneği