Duyurular

WorldStar 2016 Başvuruları İçin Geri Sayım Başladı

Değerli Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Ödül Sahibi,

Öncelikle bu yıl çok büyük ilgi gören Ambalaj Ay Yıldızları 2015 Yarışmamıza katıldığınız ve yurtdışı yarışmalara katılabilme yetkinliğini temsil eden en az ‘Yetkinlik Ödülü' kazandığınız için sizi en içten dileklerimizle kutlarız.

Bildiğiniz gibi Yarışmamız, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından tanınan bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları 2014-2015 Yarışmasında Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2016'ya katılma hakkı kazanmaktadır. WorldStar 2016 Yarışması ambalaj alanında uluslararası arenadaki en önemli yarışmadır. 1970 yılından bu yana WPO tarafından organize edilen WorldStar Yarışması dünya çapında pek çok ödül dağıtmıştır.

ASD olarak sizleri WPO'nun ambalaj yarışması olan WorldStar 2016 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve Yarışma Başvuru Süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

WorldStar 2016 Takvimi Nedir?

· Online Başvurunun Kapanış Tarihi: 18 Eylül 2015

Sonuçların Açıklanma Tarihi: Aralık 2015

· Ödül Töreni: Mayıs 2016/Budapeşte-Macaristan

WorldStar'da Hangi Kategorilerde Ödül Verilecek?

Yarışmanın ana kategorileri İçecekler, Gıda, Elektronik, Sağlık ve Güzellik, Ev Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Tıp ve Eczacılık, Satış Noktası Sunum & Sergileme Ürünleri, Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları şeklinde sıralanmaktadır. Otomotiv Ürünleri,Diğer Gıda Dışı Ürünler ise Diğer kategorisinde değerlendirilmektedir.

 
WPO Başkan Özel Ödülü, Sürdürülebilirlik & Pazarlama Ödülü

Her bir kategori için üç ambalaj Bronz, Gümüş ve Altın Özel Ödülü almaya hak kazanacaktır.

 
WPO Başkan Özel Ödülü

WorldStar kazanan tüm ambalajlar (herhangi bir ek ücret ödemeden) WPO Başkanlık Ödülüne aday gösterilecek ve juri tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Kazanan ürün ödül töreninde ayrıca ödüllendirilecektir. Kazananlara basın bülteni ve WorldStar web sitesinde yer verilmektedir.

 
Sürdürülebilirlik Ödülü

Online başvuru sırasında Sürdürülebilirlik Ödülü seçeneği de bulunmaktadır. Bu Kategoride giriş formu doldurulurken başvurulmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Sürdürülebilirlik Ödülü kazananlar ambalajlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Sürdürülebilirlik Bölümünde yer verilmektedir.

 
Pazarlama Ödülü

Online başvuru sırasında Pazarlama Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Pazarlama Ödülüne giriş formu doldurulurken başvurulmaktadır. Pazarlama Ödülü için ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Pazarlama Ödülü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilmektedir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Pazarlama Bölümünde yer verilmektedir.

 
WorldStar Yarışmasına Hangi Ürünler Katılabilir?

WorldStar Yarışması, 2014 veya 2015'te Ambalaj Ay Yıldızları (Crescent and Stars of Packaging) Yarışması'nda Yetkinlik ödülü almış ambalaj ve ambalaj malzemelerine açıktır. Bir başka deyişle, bu sene Yetkinlik Ödülü almış ürününüz yanında, geçen sene Yetkinlik Ödülü alıp da WorldStar için başvurmadığınız ürünleriniz için de başvuru yapabilirsiniz.

Yarışmaya katılacak ürünlerin daha önceki WorldStar Yarışmalarına katılmış olmaması gerekmektedir.


Başvurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Online başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekir:

Yarışmaya katılan ürünün en fazla 1 MB büyüklüğünde ve JPEG formatında 2 dijital fotoğrafının (300 dpi, genişlik 6 cm, yükseklik 5 cm) gönderilmesi gerekir. Jüri değerlendirme yaparken ürünün resimlerini esas alacağından gönderdiğiniz resimlerin ürünün özelliklerini tam olarak yansıttığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Normal posta ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Lütfen ürünlerinizi posta ile ayrıca yarışma sekretaryasına göndermeyiniz.

Yarışmaya katılım ücreti ilk ürün için 650 €. Sonraki her bir ürün için ise 500 €'dur. Ödemeyi aşağıda detayları bulunan hesap numarasına Havale veya Kredi Kartı ile ödeme yoluyla yapabilirsiniz. Çekle yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Online başvurunuzu yaptığınız sonra paylaşılacaktır. Banka transferleri söz konusu olduğunda bankalar arası anlaşmalardan dolayı sıkıntı yaşanabildiği için kredi kartı ile ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.

WPO Ödülü neden sizin ürününüzün kazanması gerekiyor? Başvuru sırasında bu sorunun cevabını en fazla 50 kelime ile İngilizce olarak yazılmalı. Jüri, değerlendirmelerini göndereceğiniz fotoğraflar ve yapacağınız açıklamalara bakarak yapmaktadır. Dolayısıyla resimlerin estetiği ve profesyonel ellerden çıkmış olması yanında kısa açıklamalarda ambalajı anlatan öz ancak vurucu metinler çok önemlidir. Bunlara özen göstermenizi önemle öneririz.

Ürününüzü tanıtan 50 kelimelik İngilizce ek tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Bu bölüm zorunlu olmamasına rağmen ambalaj-ürün ilişkisini vurgulayacağı için değerlendirmenizi öneririz.


Jüri Hangi Kriterlere Göre Ambalajları Değerlendirecek?
 

Jüri ambalajları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri dikkate alacaktır:
 

1. İçindeki Ürünü Koruma ve Saklama

2. Yükleme/Boşaltma-Kullanım Kolaylığı, Dolum, Açma, Kapama

3. Satış Cazibesi (Albenisi)

4. Grafik Tasarımı

5. Üretim Kalitesi

6. Maliyet Düşürme, Malzeme Ekonomisi

7. Çevre & Geri Dönüşüm Kolaylığı

8. Uygulamadaki (Konstrüksiyon) Yaratıcılık

9. Yerel Koşullara Uyumluluk (üretim, malzeme, pazar, vb)

Jüride Türkiye adına ASD temsilcisi yer almaktadır.

Başvurunuzu http://www.worldstar.org/ adresinden kendiniz online yapabilirsiniz. Ancak dilerseniz bize vereceğiniz yazılı talimat ile bu başvurunuzu sizin adınıza herhangi ek bir ücret ödemeden yapabiliriz Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için (sekreterya@ambalajayyildizlari.com ) ile iletişime geçebilirsiniz.