Duyurular

Ambalaj Ay Yıldızları 2016 Yarışması'nda Finale Kalan Ürünler Juri Tarafından Seçildi

Ambalajlar taçlandırıldı!

2016’ya damgasını vuran ambalajlar belirlendi

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmaya başvuru yapan 199 ambalaj, 11 farklı kategoride değerlendirildi ve 64 ambalaj ödüle layık görüldü. Bu yıl ikinci kez yurt dışı başvuruların kabul edildiği yarışmada bir ödül de Hollanda’ya gitti. Ambalaj Ay Yıldızları 2016 Yarışması’nda tüm kazananların ödülleri 23 Eylül'de düzenlenecek törenle verilecek. Şampiyon finalistler WorldStar’ın yanı sıra AsiaStar’a da katılabilecek.

 

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’ sonuçlandı. Ambalaj üreticileri, marka sahipleri ve tasarımcıların piyasadaki ambalajlarıyla katıldıkları ve bu yıl ikinci kez yurt dışından başvuruların da kabul edildiği yarışma büyük ilgi gördü. Yarışma, WPO-World Packaging Organization (Dünya Ambalaj Örgütü) ve APF-Asian Packaging Federation (Asya Ambalaj Federasyonu) tarafından akredite edildiği için; uluslararası arenada yetkinliğe ve geçerliliğe sahip ülkemizdeki tek ambalaj yarışmasıdır.  

Bu yıl 'lüks ambalajlar”, "ambalaj bileşenleri (komponentleri)” ve "ambalaj makineleri, ekipmanları ve teknolojisi” kategorilerinin de olduğu Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’na, en fazla başvuru gıda, grafik tasarım ve içecek kategorilerinden oldu. Toplam başvuruların yaklaşık yüzde 50’sini bu üç kategori oluşturdu. En fazla başvuru ise 56 ürün ile gıda kategorisi için oldu. Gıda kategorisini 29 başvuru ile grafik tasarım, 22 başvuruyla içecek kategorisi takip etti.

23–24 Haziran 2016 tarihinde ASD’de bir araya gelen Seçici Kurul Üyeleri, bütün ambalajları inceledikten sonra 11 kriter doğrultusunda başvuruları değerlendirdi. Üretim kalitesinden çevreye duyarlılığına, tasarımdan özgünlüğüne kadar kriterler ışığında ilk aşamada toplam 64 ambalaj ‘Yetkinlik 2016’ ödülüne layık görüldü. Yetkinlik alarak finale kalan bu 64 ürün içinden; Altın, Gümüş ve Bronz kazanan ürünler 23 Eylül’de gerçekleşecek törende açıklanacak. Törende ‘Altın Ödül' almaya hak kazanan ambalajlar arasından TSE işbirliği ile ‘Altın Ambalajlar' da ilan edilecek.

 

Türkiye genelinde ulusal bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda yurt dışı başvurular da değerlendirildi. Hollanda’dan başvuran bir ambalaj, ödüle layık görüldü.

‘‘Türkiye’yi ambalajda küresel bir çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz’’

ASD Genel Sekreteri Aslıhan Arıkan, "Sektörümüzün uluslararası pazarlarda daha rekabetçi bir konuma gelebilmesi ana hedeflerimizden biri. Ambalaj üreticileri ve tedarikçileri, marka sahipleri ve ambalaj tasarımcılarının piyasaya sürdükleri birbirinden farklı ve yenilikçi ambalajlarıyla katılabildiği yarışmamızın bu yıl yedincisini düzenledik. Ulusal bir marka haline gelen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamızı bu yıl ikinci kez yurt dışından ürünlerin de katılımına açtık. Uluslararası bir yapıya kavuşan Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamız ile ülkemiz, "Dünya Ambalaj Ay Yıldızlarını” seçiyor. Önümüzdeki yıllarda yarışmamıza yurt dışından katılımların artmasıyla Türkiye’yi ambalajda sadece bölgesel değil küresel bir çekim merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yarışmada en az Yetkinlik 2016 Ödülü almaya hak kazanan finalistlerin Dünya Ambalaj Örgütünün düzenlediği WorldStar ve Asya Ambalaj Federasyonu’nun düzenlediği AsiaStar Yarışmasına katılma hakkı elde ettiğine dikkat çeken Arıkan, "Dünya genelinde bu kuruluşlara üye ülkelerin tamamı tarafından desteklenen ve ASD olarak jürilerinde yer alarak oy kullandığımız uluslararası ambalaj yarışmalarıyla Türkiye ambalaj sektörünün geldiği noktayı tüm dünyaya göstereceğiz” dedi.

Türkiye’de dış ticaret açığı vermeyen ender sektörlerden biri olan ambalajda iç pazarın 20 milyar dolar sınırına dayandığını vurgulayan Aslıhan Arıkan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sektörümüz, hem iç pazarda hem de ihracatta yüksek performansıyla dikkat çekiyor. Ambalaj, ürünleri tüketicilere ulaştırmanın en önemli aracı, küresel iş yapma sürecinin de en önemli unsurlarından biri haline geldi. Bu durumun yansımalarını Türkiye’de ambalaj sektörümüzün gelişiminden de görebiliyoruz. Sektörümüz bugün AB ülkeleri başta olmak üzere dünyada 180 ülkeye ambalaj ihraç ediyor.

2016 yılının ilk 3 ayında 942 milyon dolar ihracat geliri elde eden sektör, 804,6 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi. Katma değerli üretime odaklanarak istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye Ambalaj Sanayi üç aylık dönemde toplamda 137,5 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 2015'in ilk çeyreğine oranla bu yılın aynı döneminde ambalaj ihracatı yüzde 29 arttı. Böylece ülke ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan dış ticaret açığının kapanmasına sağladığımız katkıyı artırarak sürdürdük. ASD olarak Türk şirketlerinin ambalaj alanındaki başarılı çalışmalarını ödüllendirmekten ve dünya çapında tanınır kılmaktan gurur duyuyoruz.”

Ambalaj Ay Yıldızları 2016 Yarışması’nda tüm kazananların ödülleri 23 Eylül'de düzenlenecek törenle verilecek. Gecede ödüle layık görülen 64 ambalaj arasından Altın, Gümüş ve Bronz ödül alanlar ilan edilecek.

Ambalaj Ay Yıldızları 2016 Yarışması’nda finale kalan ürünlerinin listesine Ek’li dosyadan ulaşabilirsiniz.

> Dosyayı indirmek için tıklayın.