Duyurular

WorldStar Başvuruları İçin Geri Sayım Başladı


Değerli Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Ödül Sahibi,

Öncelikle bu sene çok büyük ilgi gören Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmamıza katıldığınız ve Altın, Gümüş, Bronz veya Yetkinlik Ödülü kazandığınız için sizi en içten dileklerimizle kutlarız.

Bildiğiniz gibi Yarışmamız, Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından tanınan bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları 2013-2014 Yarışmasında Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2015'e katılma hakkı kazanmaktadır. WorldStar 2015 Yarışması ambalaj alanında uluslararası arenadaki en önemli yarışmadır. 1970 yılından bu yana WPO tarafından organize edilen WorldStar Yarışması dünya çapında pek çok ödül dağıtmıştır.

ASD olarak sizleri WPO'nun ambalaj yarışması olan WorldStar 2015 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve WorldStar Yarışması Başvuru Süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

WorldStar 2015 Başvuru Takvimi Nedir?

• Online Başvurunun Açılış Tarihi: 1 Temmuz 2014
• Online Başvurunun Kapanış Tarihi: 10 Ekim 2014 
• Ödül Töreni: Mayıs 2015/İtalya-Milan

WorldStar'da Hangi Kategorilerde Ödül Verilecek?

• Yarışmanın ana kategorileri İçecekler, Gıda, Elektronik, Sağlık ve Güzellik, Ev Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Tıp ve Eczacılık, Satış Noktası Sunum & Sergileme Ürünleri şeklinde sıralanmaktadır. Otomotiv Ürünleri, Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları, Diğer Gıda Dışı Ürünler gibi ürünler ise Diğer kategorisinde değerlendirilmektedir

WPO Başkanlık Özel Ödülü

WorldStar kazanan tüm ürünler otomatik olarak (herhangi bir ek ücret ödemeden) WPO Başkanlık Ödülüne aday gösterilecek ve değerlendirilmeye alınacak. Kazanan ürün ödül töreninde ayrıca ödüllendirilecektir.

Sürdürülebilirlik Ödülü

Online başvuru sırasında WPO Sürdürülebilirlik Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için başvurunun en başta, WorldStar Yarışması'nın diğer herhangi bir kategorisine başvuru sırasında yapılması gerekir. Sürdürülebilirlik Ödülü değerlendirmesi WorldStar kazanan ürünler arasından ayrı bir komisyon tarafından yapılır. Sürdürülebilirlik Ödülü için başvuru sırasında istenen bilgileri vermek ve ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Sürdürülebilirlik Ödülü kazananlar ambalajlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilir.

WorldStar Yarışmasına Hangi Ürünler Katılabilir?

• WorldStar Yarışması, 2013 veya 2014'te Ambalaj Ay Yıldızları (Crescent and Stars of Packaging) Yarışması'nda ödül almış ambalaj ve ambalaj malzemelerine açıktır. Bir başka deyişle, bu seneÖdül almış ürününüz yanında, geçen seneÖdül alıp da WorldStar için başvurmadığınız ürünleriniz için de başvuru yapabilirsiniz. 

• Yarışmaya katılacak ürünlerin daha önceki WorldStar Yarışmalarına katılmış olmaması gerekmektedir.

Başvurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?

Online başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekir:

• Yarışmaya katılan ürünün en fazla 1 MB büyüklüğünde ve JPEG formatında 2 dijital fotoğrafının (300 dpi, genişlik 6 cm, yükseklik 5 cm) gönderilmesi gerekir. Jüri değerlendirme yaparken ürünün resimlerini esas alacağından gönderdiğiniz resimlerin ürünün özelliklerini tam olarak yansıttığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Normal posta ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Lütfen ürünlerinizi posta ile ayrıca yarışma sekretaryasına göndermeyiniz.

• Yarışmaya katılım ücreti ilk ürün için 650 €. Sonraki her bir ürün için ise 500 €'dur. Ödemeyi aşağıda detayları bulunan hesap numarasına Banka Transferi veya Kredi Kartı ile yapabilirsiniz .Çekle yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.Banka transferleri söz konusu olduğunda bankalar arası anlaşmalardan dolayı sıkıntı yaşanabildiği için kredi kartı ile ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.

• Başvuru sırasında bu sorunun cevabını en fazla 50 kelime ile İngilizce olarak yazılmalı. Jüri, değerlendirmelerini göndereceğiniz fotoğraflar ve yapacağınız açıklamalara bakarak yapmaktadır. Dolayısıyla resimlerin estetiği ve profesyonel ellerden çıkmış olması yanında kısa açıklamalarda ambalajı anlatan öz ancak vurucu metinler çok önemlidir. Bunlara özen göstermenizi önemle öneririz.

• Ürününüzü tanıtan 50 kelimelik İngilizce ek tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Bu bölüm zorunlu olmamasına rağmen ambalaj-ürün ilişkisini vurgulayacağı için değerlendirmenizi öneririz.

Jüri Hangi Kriterlere Göre Ambalajları Değerlendirecek?

Jüri ambalajları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri dikkate alacaktır:

1. İçindeki Ürünü Koruma ve Saklama
2. Yükleme/Boşaltma-Kullanım Kolaylığı, Dolum, Açma, Kapama
3. Bilgilendirme Yeterliliği
4. Satış Cazibesi (Albenisi)
5. Grafik Tasarımı
6. Üretim Kalitesi
7. Maliyet Düşürme, Malzeme Ekonomisi
8. Çevre
9. Uygulamadaki (Konstrüksiyon) Yaratıcılık
10. Yerel Koşullara Uyumluluk (üretim, malzeme, pazar, vb)

Jüride Türkiye adına ASD temsilcisi yer almaktadır.

Başvurunuzu http://www.worldstar.org/ adresinden kendiniz online yapabilirsiniz. Ancak dilerseniz bize vereceğiniz yazılı talimat ile bu başvurunuzu sizin adınıza herhangi ek bir ücret ödemeden yapabiliriz Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için  (sekreterya@ambalajayyildizlari.com ) ile iletişime geçebilirsiniz.