Duyurular

WorldStar 2017 Ambalaj Yarışması Başvuruları Başladı

Değerli Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması Ödül Sahibi,
 
Öncelikle bu yıl da büyük ilgi gören Ambalaj Ay Yıldızları 2016 Yarışmamıza katıldığınız ve yurtdışı yarışmalara katılabilme yetkinliğini temsil eden en az ‘Yetkinlik Ödülü' kazandığınız için sizi en içten dileklerimizle kutlarız.

Bildiğiniz gibi Yarışmamız, World Packaging Organisation (WPO) tarafından tanınan bir yarışmadır. Ambalaj Ay Yıldızları 2015-2016 Yarışmasında Yetkinlik Ödülü kazanan ürünler WPO yarışması olan WorldStar 2017'ye katılma hakkı kazanmaktadır. WorldStar 2017 Yarışması ambalaj alanında uluslararası arenadaki en önemli yarışmadır. 1970 yılından bu yana WPO tarafından organize edilen WorldStar Yarışması dünya çapında pek çok ödül dağıtmıştır.

Sizleri WPO'nun ambalaj yarışması olan WorldStar 2017 Yarışmasına katılmaya davet ediyor ve Yarışma Başvuru Süreci konusunda bilgilendirmek istiyoruz.

WorldStar 2017 Takvimi Nedir?
- Online Başvurunun Kapanış Tarihi: 14 Ekim 2016
- Jüri Toplantısı Tarihi: 14 Kasım 2016
- Ödül Töreni: Mayıs 2017 / Interpack fuarı esnasında Duesseldorf / Almanya

WorldStar'da Hangi Kategorilerde Ödül Verilecek?
Yarışmanın ana kategorileri İçecekler, Gıda, Elektronik, Sağlık ve Güzellik, Ev Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Tıp ve Eczacılık, Satış Noktası Sunum & Sergileme Ürünleri, Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları şeklinde sıralanmaktadır. Otomotiv Ürünleri, Diğer Gıda Dışı Ürünler, Ambalaj Malzemeleri, Fleksibıl Ambalajlar, vb. ürün kategorileri ise Diğer kategorisinde değerlendirilmektedir.

WPO Başkan Özel Ödülü, Sürdürülebilirlik & Pazarlama Ödülü

Her bir kategori için üç ambalaj Bronz, Gümüş ve Altın Özel Ödülü almaya hak kazanacaktır.

WPO Başkan Özel Ödülü
WorldStar kazanan tüm ambalajlar (herhangi bir ek ücret ödemeden) WPO Başkanlık Ödülüne aday gösterilecek ve juri tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Kazanan ürün ödül töreninde ayrıca ödüllendirilecektir. Kazananlara basın bülteni ve WorldStar web sitesinde yer verilmektedir.

Sürdürülebilirlik Ödülü
Online başvuru sırasında Sürdürülebilirlik Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Sürdürülebilirlik Ödülüne giriş formu doldurulurken başvurulmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Sürdürülebilirlik Ödülü kazananlar ambalajlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Sürdürülebilirlik Bölümünde yer verilmektedir.

Pazarlama Ödülü
Online başvuru sırasında Pazarlama Ödülü için de bir seçenek bulunmaktadır. Ana kategorinin yanı sıra Sürdürülebilirlik Ödülüne giriş formu doldurulurken başvurulmaktadır. Sürdürülebilirlik Ödülü için ek olarak 50 Euro'luk bir ücret yatırmak gerekmektedir. Pazarlama Ödülü kazananlar ödül töreni sırasında ayrıca ödüllendirilmektedir. Kazananlara basın bülteninde ve WorldStar web sitesinin Pazarlama Bölümünde yer verilmektedir.

WorldStar Yarışmasına Hangi Ürünler Katılabilir?
WorldStar Yarışması, 2015 veya 2016'da Ambalaj Ay Yıldızları (Crescent and Stars of Packaging) Yarışması'nda Yetkinlik Ödülü almış ambalaj ve ambalaj malzemelerine açıktır. Bir başka deyişle, bu sene Yetkinlik Ödülü almış ürününüz yanında, geçen sene Yetkinlik Ödülü alıp da WorldStar için başvurmadığınız ürünleriniz için de başvuru yapabilirsiniz.
Yarışmaya katılacak ürünlerin daha önceki WorldStar Yarışmalarına katılmış olmaması gerekmektedir.

Başvurunuzu Nasıl Yapabilirsiniz?
Online başvuru formunu doldurmaya başlamadan önce aşağıdaki belgelerin hazır edilmesi gerekir:
 
Yarışmaya katılan ürünün en fazla 1 MB büyüklüğünde ve JPEG formatında 2 dijital fotoğrafının (300 dpi, genişlik 6 cm, yükseklik 5 cm) gönderilmesi gerekir. Jüri değerlendirme yaparken ürünün resimlerini esas alacağından gönderdiğiniz resimlerin ürünün özelliklerini tam olarak yansıttığından emin olmanızı tavsiye ederiz. Normal posta ile gönderilen başvurular dikkate alınmamaktadır. Lütfen ürünlerinizi posta ile ayrıca yarışma sekretaryasına göndermeyiniz.

Yarışmaya katılım ücreti ilk ürün için 650 €. Sonraki her bir ürün için ise 500 €'dur. Ödemeyi aşağıda detayları bulunan hesap numarasına Banka Transferi veya Kredi Kartı ile Ödeme yoluyla yapabilirsiniz. Çekle yapılan ödemeler kabul edilmemektedir. Online başvurunuzu yaptığınız sonra paylaşılacaktır. Banka transferleri söz konusu olduğunda bankalar arası anlaşmalardan dolayı sıkıntı yaşanabildiği için kredi kartı ile ödeme yapmanızı tavsiye ederiz.

WPO Ödülünü neden sizin ürününüzün kazanması gerekiyor? Başvuru sırasında bu sorunun cevabını en fazla 50 kelime ile İngilizce olarak yazılmalı. Jüri, değerlendirmelerini göndereceğiniz fotoğraflar ve yapacağınız açıklamalara bakarak yapmaktadır. Dolayısıyla resimlerin estetiği ve profesyonel ellerden çıkmış olması yanında kısa açıklamalarda ambalajı anlatan öz ancak vurucu metinler çok önemlidir. Bunlara özen göstermenizi önemle öneririz.

Ürününüzü tanıtan 50 kelimelik İngilizce ek tanıtım yazısı yazabilirsiniz. Bu bölüm zorunlu olmamasına rağmen ambalaj-ürün ilişkisini vurgulayacağı için değerlendirmenizi öneririz.

Jüri Hangi Kriterlere Göre Ambalajları Değerlendirecek?
Jüri ambalajları değerlendirirken aşağıdaki kriterleri dikkate alacaktır:

1. İçindeki Ürünü Koruma ve Saklama

2. Yükleme/Boşaltma-Kullanım Kolaylığı, Dolum, Açma, Kapama

3. Satış Cazibesi (Albenisi)

4. Grafik Tasarımı

5. Üretim Kalitesi

6. Maliyet Düşürme, Malzeme Ekonomisi

7. Çevre & Geri Dönüşüm Kolaylığı

8. Uygulamadaki (Konstrüksiyon) Yaratıcılık

9. Yerel Koşullara Uyumluluk (üretim, malzeme, pazar, vb)

Jüride ASD & Türkiye adına da bir temsilci yer almaktadır.

Başvurunuzu http://www.worldstar.org adresinden kendiniz online yapabilirsiniz. Ancak dilerseniz bize vereceğiniz yazılı talimat ile bu başvurunuzu sizin adınıza herhangi ek bir ücret ödemeden yapabiliriz Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için Pazarlama Yöneticimiz Sezgin Şahin ( sezginsahin@ambalaj.org.tr ) ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

Ambalaj Sanayicileri Derneği