Yarışma Hakkında

Yarışma Başvuru Kılavuzu

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda Ödül Almanın Kurumuma Faydaları Nelerdir?

Capital ve Ekonomist gibi saygın ekonomi dergileri tarafından Türkiye'nin en değerli yarışmaları arasında gösterilen Ambalaj Ay Yıldızları uluslararası bir yarışmadır. 

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması WPO-World Packaging Organization (Dünya Ambalaj Örgütü) ve APF-Asian Packaging Federation (Asya Ambalaj Federasyonu) tarafından akredite edilerek uluslararası yetkinliği tanınmış bir yarışmadır.

Yarışmaya katılan ve en az 'Yetkinlik 2022 veya 2024 Ödülü' kazanan ambalajlar, Dünya Ambalaj Örgütü tarafından düzenlenen WorldStar Yarışması'na ve Asya Ambalaj Federasyonu tarafından düzenlenen 'AsiaStar Yarışması'na katılmaya hak kazanırlar.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda ödül almaya (Yetkinlik 2024, Altın, Gümüş, Bronz Ödül) hak kazanan ambalajların üzerinde yarışma logosunu kullanırlar.

Ödül alan ambalajlar 2024'de düzenlenecek ve tüm dünyadan 40'ın üzerinde ülkeden yaklaşık 1.200 katılımcı firmanın, 100'ün üzerinde ülkeden yaklaşık 75.000 ziyaretçinin ağırlanacağı 29. Avrasya Ambalaj Fuarı/İstanbul'da sergilenir.

Yarışmada ödül alan kurumlarla ilgili bilgiler, Ambalaj Ay Yıldızları 2024 Kitapçığında yer alır.  Her yıl ortalama 20.000 adet basılan Kitapçık, yurt içi ve yurt dışı fuar, etkinlik, toplantı ve kongrelerde dağıtılır.

Ambalaj Ay Yıldızları 2024 Yarışmasına Kimler Katılabilir?

Yurt içi ve yurt dışındaki ambalaj üreticileri ve tedarikçileri, marka sahipleri ve tasarımcıları son iki yılda (2023 ve 2024) üretilmiş ve piyasaya sürülmüş ambalajlar ile katılabilirler. (Başvuran taraf diğer iki taraftan izin alma ve onlar hakkında eksiksiz bilgi verme sorumluluğunu taşır.)

Aynı ürün için ambalajın üreticisi, marka sahibi ya da tasarımcısı başvuruda bulunduğu takdirde sadece marka sahibinin başvurusu veya kararı/tercihi dikkate alınarak tek bir değerlendirme yapılır. Aksi takdirde ürün değerlendirme dışı kalır.

Yurt içinde veya yurt dışında başka bir yarışmaya katılmış olan ürünler daha önce ASD tarafından düzenlenen yarışmaya katılmamış olmak kaydı ile katılabilirler.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda Hangi Kategorilerde Başvurabilirim?

Yarışmaya toplam 13 kategoride başvuru yapılabilmektedir. Bu kategoriler şu şekilde sıralanmıştır;

1.Gıda

2. İçecekler

3. Elektronik ve Elektrikli Eşya

4. Sağlık ve Güzellik Ürünler

5. Ev - Otomotiv - Ofis Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri

6. Diğer Gıda Dışı Ürün Ambalajları

7. Tıp ve Eczacılık Ürünleri

8. Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları

9. Ambalaj Malzemeleri ve Bileşenleri (Komponentleri)

10. Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza Ürünleri

11. Fleksibıl Ambalajlar

12. Grafik Tasarım

13.Lüks Ambalajlar

Kategori seçiminde Yarışma Sekreteryasına başvurarak bilgi alabilirsiniz. Yarışma organizatörü, herhangi bir kategoriye az katılım olduğunda, kategorileri birleştirme ya da burada belirlenmemiş yeni bir kategori oluşturabilir. Ayrıca, Seçici Kurul (Profesyonel Jüri) gerekli gördüğü takdirde kategori değişikliğine gidebilir. 

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasına Kaç Ürünle Başvurabilirim?

Ambalajlar için 'Ambalaj Ay Yıldızları 2024 Yarışması'na katılımda ürün adedi ya da farklı yarışmalara katılmış olmak ile ilgili bir sınırlama yoktur.  Yarışmaya birden fazla ambalaj ile katılmak olanaklıdır.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasına Katılım Ücreti Nedir?

2024 yılı yarışması için ürün başına KDV dahil 4.000 TL ( Dört Bin Türk Lirası)'dır. Birden fazla katılım halinde birinciden sonraki ürünlerin katılım ücreti ürün başına KDV dahil 3.500 TL (Üç Bin Beş Yüz Türk Lirası)'dir.

Yarışmaya yurt dışından katılım ücreti ilk ürün için KDV dahil 500 Euro ( Beş Yüz Euro)'dur. Birden fazla katılım halinde birinciden sonraki ürünlerin katılım ücreti ürün başına KDV dahil 400 Euro (Dört Yüz Euro)'dur.

Yarışma Başvuru Ücretini Nasıl Ödeyebilirim?

Başvuru ücretini, Yarışmanın son başvuru tarihi olan 31 Mayıs 2024 Cuma günü saat 17:00'e kadar havale, kredi kartı ya da (mail-order) yollarıyla ödeyebilirsiniz.

Katılım ücretleri 31 Mayıs 2024 Cuma 17:00'e kadar hesapta olacak şekilde Yurt içi Katılım Bedeli İçin GARANTİ BANKASI - KOŞUYOLU ŞUBESİ ŞUBE KODU: 1016 IBAN NO: TR39 0006 2001 0160 0006 2987 75 No'lu hesaba, Yurt dışı Katılım Bedel İçin GARANTİ BANKASI - KOŞUYOLU BRANCH/1016 SWİFT CODE: TGBATRIS062 IBAN No: TR98 0006 2001 0160 0009 0953 87 No'lu Ambalaj Sanayicileri Derneği İktisadi İşletmesi hesabına yatırılmış olmalıdır. Katılım ücretini kredi kartı ile de ödemek mümkündür. Ödemeyi kredi kartı (mail-order) ile yapmak isteyenler katılım formundaki ilgili kısmı doldurmaları yeterlidir.

Yarışma Başvuru Takvimi Nedir?

Yarışmaya son başvuru zamanı 31 Mayıs 2024 Cuma saat 17:00'dır. Bu zamana kadar başvuru formu eksiksiz doldurularak ambalaj ürünü örnekleri ile birlikte ASD-Ambalaj Binasındaki Yarışma Sekretaryasına teslim edilmiş, katılım ücretleri belirtilen banka hesabına yatırılmış olmalıdır.


  • Başvuru Açılış Tarihi: 1 Şubat 2024
  • Başvuru Kapanış Tarihi: 31 Mayıs 2024
  • Jüri Toplantı Tarihleri: 27 - 28 Haziran 2024
  • Yarışma Sonuçları: 01 Temmuz 2024 Pazartesi günü basın bülteni ile yazılı olarak duyurulacaktır ve yarışma web sitesinde (www.ambalajayyildizlari.com) yayınlanacaktır. 
  • Ödül Töreni: Tarih ve Yer bilgisi duyurulacaktır.

Seçici Kurul Kimlerden Oluşmaktadır?

Seçici Kurul (Profesyonel Jüri) Cam, Kâğıt/Karton, Metal ve Plastik ana malzeme gruplarını temsilen 4 uzman, 1 Ambalaj uzmanı, 1 Pazarlama uzmanı, 1 Grafik Tasarımcı, 1 Akademisyen Endüstriyel Tasarımcı, 2 TSE uzmanı ve 1 Akademisyenden (Gıda Mühendisi) oluşur.

Seçici Kurul, yarışmaya başvuran ürünler ile herhangi bir ilişkisi olmadığını taahhüt eden dokümanı jüri çalışması başlamadan önce imzalar ve organizatöre teslim eder.

Organizatör herhangi bir sebeple yukarıdaki kişilerden oluşan jüri üyelerinden herhangi birisinin değerlendirmeye katılamaması durumunda yeni bir jüri üyesi atama hakkını saklı tutar.

Seçici Kurul Hangi Kriterlere Göre Ambalajları Değerlendirmektedir?

Seçici Kurul  (Profesyonel Jüri) ambalajları değerlendirirken aşağıdaki 11 kriteri dikkate alacaktır;

1-İçerdiği ürünü koruma ve saklama yeterlilik ve başarısı

2- Ambalajın biçiminin yeni, özgün, farklı ve ilgi çekici olması

3- Kullanma, doldurma, boşaltma, açma ve tekrar kapatma yeterlilik ve kolaylığı

4- Ambalaj üzerinde uygun ve yeterli işaretleme ve bilgilendirme

5- Satış görünümü cazibesi

6- Grafik tasarımı

7- Üretim kalitesi

8- Kullanılan malzeme ve maliyet ekonomisi

9- Çevreye duyarlılık, sürdürülebilirlik bağlamında tekrar kullanım, geri dönüşüm ve geri kazanım olanaklarındaki başarı

10- Özgün yapısal özellik

11-Nihai satış noktalarında başarılı sergilenmeye uygunluk

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda Hangi Ödüller Verilecek?

Yarışmaya katılan ambalaj ürünlerinden uygun görülenler Seçici Kurul tarafından Altın, Gümüş, Bronz Ödül ve Yetkinlik 2024 Ödülü ile ödüllendirilirler.

Altın Ödül almaya hak kazanan ambalajlar arasından en fazla 3 ambalaja ASD ve TSE işbirliği ile 'Altın Ambalaj Ödülü' verilir.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasına Başvurmak İçin Hangi Belgeleri Hazırlamam Gerekmektedir

Yarışmaya organizatör kurumun düzenlediği özel formu doldurarak katılabilirsiniz. Başvuru formunu ile birlikte aşağıdaki belgelerin Yarışma Sekreteryasına gönderilmesi gerekmektedir:

Yarışmada ürününüzün değerlendirilebilmesi için en az 3 adet boş ve dolu yarışma ürününün son başvuru tarihine kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Eksik örnek ambalaj gönderilen başvurular yarışmaya kabul edilmeyecektir.

Yarışmaya gönderilecek ambalajların boyutları en fazla 0.125 m3 (en X boy X yükseklik) hacim ve en fazla 5 (Beş) kilo ağırlık ile sınırlıdır. Bu sınırları aşan ambalajların özgün fiziki örneklerinin gönderilmesine gerek yoktur. Yarışmacılar dilerlerse bu sınırları aşan ambalaj ürünlerinin maketlerini gönderebilmektedir. Maket gönderildiği takdirde ürünün günlük kullanımını ortaya koyan görseller de birlikte gönderilmelidir. Anılan sınırları aşan ambalaj ürünlerinin özgün fiziki örneklerini göndermek isteyen yarışmacılar nakliye, indirme, tekrar yükleme işlemlerini bilfiil organize ederek yerine getirmekle ve bunların maliyetlerini karşılamakla yükümlüdürler. Boyutları en fazla 0.125 m3 (en X boy X yükseklik) hacim ve en fazla 5 (beş) kilo ağırlıktaki özgün ürün iletilecekse, 1 boş ve 1 dolu ambalajın gönderilmesi yeterlidir.

Ambalajın tasarım, malzeme ve fonksiyonel özelliklerini ortaya koyacak en az 2 adet dijital görsel (300 dpi çözünürlükte) CD/DVD/USB ya da e-mail aracılığıyla gönderilmesi gerekmektedir.

Türkçe olarak ambalajı tanımlayan en fazla 100 sözcükten oluşan açıklama yazısı ve Türkçe & İngilizce ayrı ayrı yazılmış 30 kelime özet yazıları gönderilmesi gerekmektedir.

Yarışmacı dilediği takdirde ürünü anlatmaya yardımcı olacak 2 dakikayı aşmayan video kaydı da gönderebilmektedir.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasına Başvurumu Nasıl Yapabilirim?

Organizatör kurumun düzenlediği özel Başvuru Formu eksiksiz doldurulur, yarışma ile ilgili kişi (ya da kurum yetkilisi) tarafından imzalanır ve yarışmaya katılan kurumun kaşesi vurulur. (Başvuru Formunda yer alan bilgilerin eksiksiz ve olduğunu şahsınız ve kurumunuz adına taahhüt ettiğinize ilişkin kutucuğu işaretlediğinizden emin olunuz.) Başvuru Formunun orijinal nüshası Ambalaj Ay Yıldızları Yarışma Sekreteryasına posta yoluyla iletilir.

Başvuru formuna ek olarak, yukarıda sıralanan yarışma dokümanları eksiksiz olarak tamamlanır, CD/DVD/USB ya da e-mail aracılığıyla Yarışma Sekreteryasına iletilir.

Yarışmada Ödül Kazanma Şansımı Artırmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim?

Her biri kendi alanında uzman isimlerden oluşan Seçici Kurul başvuruları, ambalaj örneklerini, açıklama metinlerini ve iletilen görselleri inceleyerek değerlendirmektedir. Bu nedenle aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında ödül alma şansınızı artıracaktır. 

Düşük ve farklı kalitedeki ambalajlar ile zedelenmiş ürünler Seçici Kurul tarafından elenmekte ya da dikkate alınmamaktadır. Bu nedenle gönderilen örnek ambalajların yüksek kalitede ve aynı standartta olduğundan emin olunuz.

Açıklama ve özet metinlerinde (başvurduğunuz kategoriyi ve Seçici Kurul'un değerlendirme kriterlerini de gözeterek) ürün ile ambalaj arasındaki ilişkiyi net bir şekilde açıkladığınızdan emin olunuz.

Görsellerin estetiği ve profesyonel ellerden çıkması değerlendirme aşaması ve sonrasında çok önemlidir.  İletilen görseller Seçici Kurul için hazırlanan sunum ve değerlendirme kitapçıklarında kullanılmaktadır.  Bu nedenle ambalajın tasarım, malzeme ve fonksiyonlarını tam olarak yansıttığından emin olunuz.  Ayrıca Ambalaj Ay Yıldızları basılı dokümanlarında bu görsellerin kullanıldığını unutmayınız.

YARIŞMA SEKRETERYASI

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışma Sekreteryası: Ümit Dinçer

Kâtip Salih Sokak No 13, ASD-Ambalaj Binası

Koşuyolu-Kadıköy /ISTANBUL

Tel: 0216 545 49 48

Faks: 0216 545 49 47

e-posta : sekreterya@ambalajayyildizlari.com  

 web : www.ambalajayyildizlari.com veya  www.ambalajyarismasi.com