Duyurular

AsiaStar 2015'e Türkiye Damgası

Asya ambalaj sektörü temsilcilerinin ağırlandığı Asya Ambalaj Federasyonu (APF) Olağan Genel Kurulu ve etkinliklerine bu yıl ilk defa İstanbul ev sahipliği yaptı. 3 gün süren etkinlikler kapsamında AsiaStar 2015 Yarışması Ödül Töreni de gerçekleştirildi. AsiaStar Yarışmasına bu yıl 2'nci kez katılan ve 18 ödül alan Türkiye, en fazla ödül alan 4'üncü ülke oldu.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) öncülüğü ve Asya Ambalaj Federasyonu (APF) desteğiyle geçen hafta, APF 40'ıncı Olağan Genel Kurulu ve 65'inci İcra Kurulu Toplantıları çerçevesinde; ambalaj, gıda, ilaç ve kozmetik sanayi Asya temsilcilerini İstanbul'da bir araya getiren B2B (şirketler arası) iş görüşmeleri ve AsiaStar 2015 Yarışması Ödül Töreni düzenlendi.

Etkinlikte; Türkiye, Bangladeş, Çin, Endonezya, Hindistan, Kore, Singapur, Sri Lanka, Tayland, İran ve Kazakistan'dan, gıda ve gıda makineleri, ambalaj ve ambalajlama makineleri sektörlerinden temsilciler yer aldı. 11 Asya ülkesinde faaliyet gösteren 36 kuruluştan 100'e yakın temsilcinin katıldığı B2B iş görüşmelerinde 200'ün üzerinde toplantı düzenlendi. Toplantılara iştirak eden katılımcıların yaklaşık yüzde 50'si görüştükleri bu firmalarla iş yapma fırsatı yakaladıklarını ifade etti.

Asya'nın En İyi Ambalajları Seçildi

Asya'nın ambalaj devlerini buluşturan etkinlikler kapsamında kıtanın en iyi ambalajlarının seçildiği AsiaStar Ambalaj Yarışması Ödül Töreni düzenlendi. Toplam 196 başvurunun yapıldığı AsiaStar Yarışmasına bu yıl 2'nci kez katılan ve 18 ödül alan Türkiye, en fazla ödül alan 4'üncü ülke oldu. En fazla başvurunun olduğu 'Tüketici Ürünleri' kategorisinde ise Türkiye aldığı 12 ödülle, Hindistan'ın ardından en fazla ödül alan 2'nci ülke oldu.

Türkiye'nin 2023 hedeflerinin gerçekleştirilmesinde Türkiye Ambalaj Sanayinin kilit rol oynadığını vurgulayan ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut; ''Ambalaj sektörü olarak Avrasya ambalaj merkezi olma vizyonuyla hareket ediyoruz. Bu nedenle katma değerli üretim yaparak küresel rekabetteki payımızı her geçen yıl artırıyoruz. ASD olarak icra kurulu üyesi olduğumuz Asya Ambalaj Federasyonu (APF)'nin 40'ıncı Olağan Genel Kurulu'nun Türkiye'de düzenlenmesi ülkemizin ambalaj konusundaki uluslararası gücünün bir göstergesi. Asya kıtasının önde gelen ambalaj malzemeleri ve ambalaj makineleri sektörlerinin çoğu alım-satım yapan temsilcilerinden oluşan işadamları heyetlerinin katıldığı bu önemli organizasyonun ülkemiz için çok önemli ve yararlı olduğuna inanıyorum'' dedi.

 

Tüketici Ürünleri Kategorisinde Ödül Alan Firmalar:

Şişecam Cam Ambalaj Grubu
Yeni Kavaklıdere Sirke Şişesi 
İBB Hamidiye Su Şişesi
Kemal Kükrer Şalgam Suyu Şişesi

Tasarist
Mealbox

Tasarımüssü
İstanblue Vodka Ambalajı 
Safya Ayçiçek Yağı Pet Şişe

Sarten Ambalaj
Frio 700 ml. Şurup Şişesi
Kahve Dünyası-250. Gr Kahve Kutusu
Bunge Salat 5 Lt. Formalı Yağ Tenekesi

Sütaş
Sütaş Krem Peynir 
Sütaş Ayran 300 ml. Cam Şişe

Twinsadhouse
Wesley

Taşıma Ürünleri Kategorisinde Ödül Alan Firmalar:

Bayındır Ambalaj
Far Seperatör
Torpido Kutusu

Modern Ambalaj
Lavabo Batarya Kutusu

Öğrenci Kategorisinde Ödül Alan Projeler:

Cooler Pak Tugay Topçu (İTÜ / Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü)
Telve Türk Kahvesi Dilara Şebnem Esendemir (Marmara Üniversitesi /Grafik Bölümü)
Çitlenbik Kuruyemiş Büşra Öztürk (Ambalaj Dumlupınar Üniversitesi /Grafik Bölümü)

 

 

İletişim için: 
Yüksek çözünürlükte görseller ve yarışma ile ilgili diğer tüm konular hakkında daha ayrıntılı bilgi için Ambalaj Sanayicileri Derneği'nden Eğitim & Yayınlar Uzmanımız Emre Erdoğan (emreerdogan@ambalaj.org.tr) ile temasa geçiniz.