Gıda

Altın Ödül

17 LT ELIT ZEYTIN KUTUSU 91

17 kg' lık üst kapağı çap 140 delme ve geçme kapaklı teneke ambalaj üretimine yapmış olduğumuz yatırımla müşterilerimize yatay ve dikey yük dayanımı arttırılmış yeni panel yapısı ile büyük hacimli bir ambalaj sunmaktayız. Büyük hacimli köşeli kutuların yıllardır çözülememiş sorunu olan köşe yüzeylerindeki deformasyonlar, kutunun görüntüsünü bozmakta ve satışını olumsuz yönde etkilemekteydi. Yapılan yeni tasarımla kutunun köşelerine, boyunca üçlü motifler yapılarak bu noktalardaki teneke direnci arttırılmıştır. Bu mukavemet artışı sayesinde kutuların dolduktan sonra depolama ve nakliye esnasındaki deformasyonların önüne geçilmiştir. Müşterilerimiz bu sorunlarına ek tedbir almalarına gerek kalmadan üretmiş olduğumuz yeni ambalaj sayesinde çözüme ulaşmışlardır. Yeni panel yapısının sağladığı avantajlardan birisi de, daha ince teneke kullanımına olanak sağlamasıdır. Daha önceki panel yapısında kullanılan 0,30 mm kalınlık teneke yerine 0,27 mm kalınlık teneke kullanılarak %10 daha ince hammadden üretim yapılmaktadır. Dolayısıyla aynı üretim için teneke girdi ve fire maliyetleri de aynı oranda azaltılmıştır.

BARBAROS BULVARI MARMARA APT. NO:68/7 BALMUMCU 34349
İSTANBUL
TEL: 0212 2757660
FAKS:0212 2723417
E-MAIL: sarten@sarten.com.tr
WEB: www.sarten.com.tr

KOMİLİ ÖZEL ÜRETİM ZEYTİNYAĞI 32

Komili' nin pet ambalajında yarattığımız Kibele'nin "Bereket" imgesini ve oturmuş zeytin ayıklayan Anadolu kadınını çağrıştıran gövde formunu, özel üretim zeytinyağların cam şişe tasarımında da koruyarak geliştirdik. Özel ve kıymetli ürünler olması nedeniyle, kategorisine de uygun olacak şekilde, cam şişenin boynunu oldukça uzun tasarladık. Bu form ile cam malzemede de kolay ve güvenli bir kavrama, kolay dökme ve el içinde tatmin edici haptik bir algı elde edebildik. Cam şişirme teknolojisinde zeytin desenli girinti rölyefi çıkarabilmek için kalıbı alıştırmalı olarak kurguladık. Daha önce Şişecam tarafından denenmemiş olan bu tip alıştırmalı kalıp, çeşitli denemeler sonucunda başarıyla üretime geçirildi. Kalıp ayrım çizgilerinin belirgin olmadan çıkarılması başarıldı. Etiket yerine bu şişeye layık transfer baskı yöntemi ile grafik yüzeyleri tasarladık. 6 tip değişik ürünü, zeytin yeşili renginde organik boyalı cam şişe formu ile bütünleşen ama farklı renk kodlaması ve üzerlerindeki imalat yöntemini anlatan illüstrasyonlar ve yazılarla birbirinden ayrışan grafik yüzeyler olarak tasarladık. Bu desen-form-baskı bütünselliği ile raflarda kategori lideri Komili markasına yaraşan, kalıcı ve fark yaratan bir ambalaja ulaştık.

TASARIM ÜSSÜ LTD. ŞTİ.
HACI MUHİTTİN SOK. AKÇER ÇIKMAZI 12/1 KANLICA 34810
İSTANBUL
TEL:0216 6801187
FAKS:0216 6801185
MAIL:info@tasarimussu.com.tr
WEB: www.tasarimussu.com.tr


NATURAL ÇEŞNİLİ ZEYTİNYAĞI SETİ KUTUSU 62

NAR bereketinden ilhamla ortaya çıkmış olan markamızın teması "Çarşıdan aldın bir tane, eve geldim bin tane" deyişi ile eşleşen çeşnili zeytinyağlarımızda bu bereketi tüm lezzet tutkunları ile buluşturmaktayız...Kutu tasarımı, hem içerisindeki ürünleri koruyucu özellikte hem de bir bütünün parçalarını kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Tasarım, taşıma kolaylığını sunarken, firmanın misyonu olan, Anadolu'nun doğal ve bölgesel ürünlerini, bu ürünlerin saflığına, özelliğine ve değerine yakışan bir paketleme anlayışıyla sunuyor.

NAR DOĞAL ÜRÜNLER A.Ş.
KEYAP SANAYİ SİTESİ B2 BLOK NO:27 Y.DUDULLU/ÜMRANİYE
İSTANBUL
TEL:0216 3413680
FAKS:0216 3143685
MAIL: pinar@nargourmet.com
WEB: www.nnargourmet.com


TON BALIKLI KASE KUTU 18

KASE KUTU sıvama tekniği ile teneke levhadan üretilen kase şeklinde yuvarlak bir kutudur. Kutunun gövdesi baskılıdır ve kolay açılır kapak ile sunulmaktadır. İstendiği takdirde kolay açılır kapak baskılı olabilmektedir ve üstüne plastik çatal/kaşık ve şeffaf plastik kapak konabilmektedir. Kutunun hammaddesi olan teneke çevreci, tamamen kendiliğinden doğada geri dönüşebilen malzemedir. Hermetik bir ambalaj olan kase ambalajdaki ürünlere soğuk depolama ihtiyacı olmadan 5 yıl raf ömrü verilebilmektedir. Kutunun kase şekli otoklav esnasında silindrik kutulara göre daha eşit bir pişme sağlamaktadır. Kase ambalajın içindeki ürün tüketilmeye hazırdır. Ambalajın kırılma içindeki ürünün dökülme riski yoktur. KASE KUTU şekli itibarı ile tabak olarak kullanılabilmektedir.

SARIBEKİR AMBALAJ SAN. TİC. A.Ş.
ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
BALIKESİR
TEL:0266 2811440
FAKS:0266 2811441
MAIL: secilkaleli@saribekir.com.tr
WEB: www.saribekir.com.tr


Gümüş Ödül

CAM BAL KAVANOZU 42

Tasarımındaki ergonomi nedeniyle kavanozlar elle kolayca kavranmaktadır. Kavanozların iki yanında gravür olarak işlenen petek dokuları hem kavanoz içindeki balın rengini daha çok ortaya çıkartmakta hem de balın kaynağını kovanı ve peteği hatırlatmaktadır. Petek dokular yandan bakıldığında arının kanadı stilizasyonunu da yansıtmaktadır. Etiketleme alanı için de oldukça geniş bir yüzeye sahip olan tasarımla marka ve görselliği ön plana çıkarılmıştır. Binbirçiçek için özel hazırlanan 32,2 cl boyutundaki geniş ağızlı kase tipi kavanoz la balı kavanozdan başka bir kaba alarak sofraya getirmek ortadan kalkıyor ve bal direkt servis edilebiliyor. Anadolu Cam Sanayii firmasında standart üretim kavanoz kalıpları ortadan açılmaktadır. Bu tasarıma özel olarak firmada çaprazdan açılan kalıp ilk defa çalışılmıştır. Ayrıca üretici firma standardları dışında ilk defa bileziksiz 63 mm derin kapak kafası üretmiştir.

ALTIPARMAK GIDA SAN. VE TİC. KOLL. ŞTİ.
ÇAVUŞBAŞI CAD. NO:70 ÇEKMEKÖY 34782
İSTANBUL
TEL:0216 6430202
FAKS:0216 6413030
E-MAIL:bahar.piskinsut@altiparmak.com.tr
WEB: www.altiparmak.com.tr


PINAR KREM PEYNİR GURME LEZZETLER 74

Pazarın ilk ve öncü markası olan Pınar, gurme lezzetleri sevenler için Kekikli-Zeytinli ve Cheddarlı Krem Peynirleri, "Gurme Lezzetler" serisi altında tüketicilerin beğenisine sundu. Pratik ambalajları sayesinde kullanım ve saklama kolaylığı sağlayan bu ürünlerin ambalaj tasarımlarında, gurme lezzet konseptine uygun motifler ve iştah açıcı görseller kullanıldı. Ayrıca tüketicinin dikkatini çekebilecek ve konseptle uyumlu renkler seçildi; ana renk olarak nefti yeşil – koyu turuncu kullanıldı. Kase üzerinde ise parlak bir görüntü sağlayan sleeve malzemesi kullanıldı ve ambalaj tasarımına uygun renkli kapaklar sayesinde de ambalajda görsel bütünlük korundu. Ambalajla ilgili yapılan tüketici araştırmalarından yola çıkarak dizayn edilen kase, tüketicinin ürünü rahat kullanabileceği şekilde, bıçakla kolaylıkla alabileceği yükseklikte tasarlandı. Tabana doğru gittikçe daralan kase formu ile de elle rahat kavranması sağlandı.

PINAR SÜT MAMÜLLERİ SANAYİİ A.Ş.
YUKARI DUDULLU KÜRKÇÜLER CAD. KANUNİ SOK. NO:4 ÜMRANİYE 34775
İSTANBUL
TEL:0216 5284800
MAIL: bilge.kalpaklioglu@pinar.com.tr
WEB: www.pinar.com.tr


SUNAR MISIR YAĞI AMBALAJI 101

Sıra dışı bir tasarıma sahip olan ambalaj, zarif bir bayan silueti ile mısır yaprağından esinlenerek tasarlanmıştır. Bir bayanın feminen hatlarıyla mısır yaprağının çizgilerini birleştirerek doğal güzelliğin zarafetini yansıtmaktadır. Mısır yaprağındaki ince damarlar şişenin tüm yüzeyini baştanbaşa kaplayan çizgilerde yansıtılmaktadır. Çizgiler şişeye mukavemetin yanı sıra tasarımsal olarak da farklılık katmaktadır. Şişeye ergonomik bir yapı, iyi bir tutuş, etkili ve rahat bir döküm sağlayan orta kısımda, çizgiler kalınlaştırılarak, hem estetik hem mukavemet açısından kazanım sağlanmaktadır. Ambalaj, özellikle oval yapısı, ön yüzde çift etiket kullanımı ve ışığı kıran çizgileri ile rakiplerinden farklılaşmaktadır. Ambalaj, oval yapısı ile sektörde birbirini taklit eden şişelerin arasından sıyrılarak özgün silüetiyle hızla fark edilmektedir. Son olarak ışığı kıran çizgileri, sıvı yağa rafta önemli üstünlük sağlayan ürün rengine ekstra parlaklık sağlamaktadır. ELİTA GIDA SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.
YOLGEÇEN MAH. MENSA YOLU ÜZERİ 1. SK. NO: 5 SEYHAN
ADANA
TEL:0322 4411785
FAKS:0322 4411786
MAIL: info@elitayag.com.tr
WEB: www.elitayag.com.tr


Bronz Ödül

KÜHNE GIDA 500CC VE 1000 CC PET SİRKE ŞİŞELERİ 53

Şişe tasarım olarak kare tabanlı, dört köşesinden dikey kaburgalarla desteklenmiş bir kare piramitten oluşturulmuştur.Genel yapı itibariyle cam görünümlü olup, özel bir imalat yöntemi ve özel bir hammadde ile üretilmiştir.Yapılan tasarımda şişenin dört yüzünün aynı olması etiketleme kolaylığı ve pratikliği sağlamaktadır.Tasarımın genel yapısı oldukça albenili ve ağır bir duruş sergilediğinden rafta farklılık sağlamaktadır.Şişeler genel yapısı itibariyle kullanım kolaylığı sağlayan ergonomik bir tasarıma sahiptir.Ekonomi anlamında benzer bir cam şişeden oldukça uygun bir maliyete sahiptir.Şişe PET olmasından dolayı taşıma kolaylığı ve kırılmaması sebebiyle ayrıca bir ekonomi sağlamaktadır.Şişeler servis amaçlı özel bir kapak ( milenyum kapak ) ile desteklenmiştir.Kapağın özelliği sirke – limon ve sos benzeri ürünler için özel olarak tasarlanmış, emniyetli, yırtmalı, menteşeli ve pratik bir kullanıma sahip olmasıdır.

AVANTAJLARIMIZ:
• Görsel avantaj (camsı berrak görüntü )
• İmalatta enerji tasarrufu ile ekonomi sağlanması
• Taşımadan dolayı ekonomi sağlanması
• Şişelerin raftan düşme dolayısıyla oluşan kırılmaların önlenmesi
• Tasarımdan gelen bir ergonomik yapı dolayısıyla kullanım kolaylığı


PLAŞ PLASTİK AMBALAJ SAN.TİC.A.Ş.
CİHANNUMA MAH. MEHMETALİBEY SK NO:8 BEŞİKTAŞ
İSTANBUL
TEL: 0212 2272300
FAKS: 0212 2599408
MAIL: info@plas.com.tr
WEB: www.plas.com.tr


ÖNDEN KİLİTLİ PETLİNE MAMA TORBASI 48

Ambalajımız evcil hayvan mamalarının en iyi şekilde taşınması, sergilenmesi ve kullanılması için tasarlanmıştır.Evcil hayvanların mamaları esnek ambalajda satılmakta idi fakat yüksek kilogramlarda satılan yandan körüklü torbaların ağzı pratik bir şekilde kapanamamakta idi. Bunun sonucu olarak da tüketiciler ürünün dış etkilerden bozulması, ürünün etrafa dökülmesi, kokusunun eve yayılması gibi sonuçlardan şikayetçi idi. Bu sorunların üzerinden gelinebilmesi için önyüze yapıştırılmış olan kilitler sayesinde tüketici önündeki perforeli alanı kolayca yırtmakta ve ardından alacağı miktarı ambalajın içinden alıp ardından kilidini kapatabilmektedir. Bu sayede mamadaki ilk günkü tazelik korunacaktır.Önden kilitli Yan Körüklü Quadro Mama Torbası Türkiye`de bir ilk`tir.Kilit mekanizması ambalajın ön yüzüne yapışmış olduğu için üretim açısından herhangi bir zorluk yaratmamaktadır. Ürün kilide hiç temas ettirilmeden doldurulmakta, tepeden kaynak yapılmakta ve ardından ön yüzdeki perforeden kullanılmaktadır.Bu ambalajın bir diğer özelliği de poşetin dip tarafının katlanmış olmasıdır. Bu sayede ürün taşınırken, sergilenirken düz durmaktadır. Arzu edilirse dip katlama yerine koyulacak grafik ile poşetin yatay teşhirinde de fark edilmesi sağlanmaktadır.Ambalaj Dört kenarı kaynaklı – Quadro olarak üretilmektedir, bu da poşetin dikdörtgen prizma şeklinde durmasına yardımcı olmaktadır.

• Dik duruşu torbanın zemininde yayılmayı önler standlarda kendini daha önde hissettirir.
• Az yer kaplayışı torbanın saklanması hususunda arzu edilen heryere konulabileceği avantajını sağlar. Örneğin bu torba çocukların uzanamayacağı yerlere rahatlıkla konulabilecektir.
• Raflara dik duruşu sayesinde torbanın öndeki ve yandaki baskıları grafikleri bilgilendirmelerin tümününü müşterinin okumasını sağlacaktır.
• İstiflenmeleri torbanın yayılmamasından dolayı dizilimlerini kolaylaştırır. Nakliyesinde, ön malzemesinin yumuşaklığından, torbalarda ezilmeler buruşmalar minimuma indirilmiştir.
• Baskı kalitesi ve önyüzdeki semboller şekiller yoluyla anlatımı, kedi resminin altın yaldızlı renkle ifadesi kediye verilen önemi ve mamanın farkedilmesini sağlayacaktır.Kırmızı rengin düşünülmesi, sağlıklı yaşamın gerekliliğini anımsatır, üründeki amaç sadece doyurmak değil torba üzerindeki ön yüzünde de bilgilendirmelerden de görüldüğü üzere hastalıklardan korunma, vitaminler,bağışıklık güçlerinin yerine getirilmesi, cilt yönünden avantajları verilmiştir.
• Önden kilitli torba özelliğinin, bu torbanın mama tükendikten sonrada devamlılığının kazanımı açısından, orta boy taşınabilir mama olması sebebiyle büyük parti ürünün parçalara bölünüp, arzu edildiği zamanlarda bu torbalara doldurulması tekrar işgörebilme avantajı sağlamakta mamalarda tazelik, taşınabilirlik kazandırılmış olmaktadır.


İNTER PLASTİK AMBALAJ VE FİLM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
İSTİKLAL MH. İPLİKÇİ FIRIN SOK. NO:5 KASIMPAŞA 34440
İSTANBUL
TEL:0212 2503565
FAKS:0212 2350617
MAIL: mkonfidan@interplastik.com
WEB: www.interplastik.com


PAPATYA ŞEKLİDE METAL AMBALAJ 43

Taklitçiyiz biz. Evet, taklit ediyoruz, ama doğayı taklit ediyoruz. Bu sefer tüm dünyada temiz bir kalbin simgesi olan ve kırlarda yetişen bir ilkbahar çiçeğini papatyayı taklit ettik. Belki "seviyor, sevmiyor falına" bakamayız ama en sevdiğimiz en değer verdiğimiz şeyleri bu kutuya koyarak uzun yıllarca saklayabiliriz. Tasarımında göbekte kullanılan sıvı çikolata ile ilgi uyandırmak istenmiş ve papatyanın her yaprağına bir çeşit yerleştirilerek sade bir görünüm elde edilmiştir. Sekiz yapraklı bir Papatya şeklinde tasarlanmış olan doğa dostu metal ambalaj içine konan ürünü ışıktan, ısıdan, darbeden, kokudan ve dış etkenlerden koruyarak ömrünün sonuna kadar saklamak üzere görevlendirilmiştir. Üst kapağının tamamen açılabilir olması içindeki ürünün çok büyük bir kısmının ilk bakışta görünebilmesini sağlamaktadır. Görevi bittikten kısa bir süre sonra yine doğaya karışabilmesi, hammaddesinin topraktan oluşu ve hızlı ve kolay geri dönüşümü Doğa dostu özelliğini ön plana çıkartmaktadır. Bu da gelecek nesillerimize bırakılabilecek en güzel hediye değil midir? Estetik, koruyucu, uzun ömürlü, kullanışlı ve doğa dostu… Bir ambalajdan daha ne beklenebilir ki!

KONTENSAN KONYA TENEKE KUTU AMBALAJ VE MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
2. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KIRIM CD NO:4 SELÇUKLU
KONYA
TEL:0332 2390165
FAKS:0332 2390164
MAIL:mfbalci@kontensan.com.tr
WEB: www.kontensan.com.tr


YUDUM ZEYTİNYAĞI ŞİŞE VE KAPAĞI 39

Yudum Zeytinyağı'nın yeni pet şişesi ve ağzı ibrik şeklinde olan yeni pratik kapağı tüketiciye pratik ve daha hijyenik bir kullanım sağlamak üzere geliştirilmiştir. Sektörde kullanılmakta olan şişeler kavranabilme ve kolay kullanım konusunda tüketici beklentilerine tam olarak cevap verememektedir. Aynı şekilde halen kullanılmakta olan çevirmeli kapaklar pratik ve hijyenik kullanım açısından yeterli bulunmamaktadır.Ürünümüzün pet ambalajı şekli itibariyle diğer pet ambalajlara göre daha kolay kavranabilmektedir, dolayısıyla kullanımı daha kolaydır. Zeytinyağına özel ve ürün konumlandırmasına uygun olarak tasarlanan pet ambalajımızın geniş etiket alanı yeni ürünümüz hakkında detaylı bilgi ve görsel verebilmeyi de sağlamaktadır. Ambalaj formu ürünümüzün modern, genç ve yenilikçi imajını yansıtacak şekilde tasarlanmıştır.Şişenin kapak kısmında kapşon uygulaması yapılmıştır. Kapşon, tüketiciye ilk kullanım garantisi verdiğinden tüketicinin güven ve hijyen beklentisini karşılamaktadır. Bunun yanısıra, şişeye uygun olarak tasarlanmış ibrik şeklinde ağzı bulunan yeni pratik kapak sayesinde ise yağın akışı daha kontrollüdür. Pratik kapak, yağın sızdırma ve sıçratma yapmasını engeller. Ürünümüz için yeni tasarlanmış olan bu kapak, kolayca açılıp kapanabildiğinden oldukça pratiktir. Ayrıca ambalaj içerisindeki yağı dökmek için çevirmeli kapaklarda olduğu gibi kapağı çıkarmak ve daha sonra tekrar takmak gerekmediğinden kirlenme veya kaybolma riski yoktur. Bu nedenle de diğer ürünlere göre çok daha hijyeniktir.

YUDUM GIDA SANAYİ VE TİC. A.Ş.
TELLİ KAVAK MEVKİİ İZMİR YOLU ÜZERİ AYVALIK 10400
BALIKESİR
TEL:0266 3121295
FAKS:0266 3124331
MAIL:dburgaz@savola.com
WEB:www.yudum.com.tr


Yetkinlik

17 LT BESLER AYÇIÇEK YAĞ KUTUSU 108

17 kg' lık üst kapağı çap 32 mm delmeli ve kulplu teneke ambalaj üretimine yapmış olduğumuz yatırımla müşterilerimize yatay ve dikey yük dayanımı arttırılmış yeni panel yapısı ile büyük hacimli bir ambalaj sunmaktayız. Büyük hacimli köşeli kutuların yıllardır çözülenememiş sorunu olan köşe yüzeylerindeki deformasyonlar, kutunun görüntüsünü bozmakta ve satışını olumsuz yönde etkilemekteydi. Yapılan yeni tasarımla kutunun köşelerine, boyunca üçlü motifler yapılarak bu noktalardaki teneke direnci arttırılmıştır.Bu mukavemet artışı sayesinde kutuların dolduktan sonra depolama ve nakliye esnasındaki deformasyonların önüne geçilmiştir. Müşterilerimiz bu sorunlarına ek tedbir almalarına gerek kalmadan üretmiş olduğumuz yeni ambalaj sayesinde çözüme ulaşmışlardır. Yeni panel yapısının sağladığı avantajlardan birisi de, daha ince teneke kullanımına olanak sağlamasıdır. Daha önceki panel yapısında kullanılan 0,30 mm kalınlık teneke yerine 0,27 mm kalınlık teneke kullanılarak %10 daha ince hammadden üretim yapılmaktadır. Dolayısıyla aynı üretim için teneke girdi ve fire maliyetleri de aynı oranda azaltılmıştır.

SARTEN AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
BARBAROS BULVARI MARMARA APT. NO:68/7 BALMUMCU 34349
İSTANBUL
TEL: 0212 2757660
FAKS:0212 2723417
E-MAIL: sarten@sarten.com.tr
WEB: www.sarten.com.tr


2,5 KG ŞEKILLI ZEYTIN KUTUSU 89

2,5 kg şekilli zeytin kutusu; 3 parçalı olarak üretilen konserve kutusunun özel bir işlemden geçirilerek fıçı şeklini verilmesi ile oluşmaktadır. Üst kapak olarak KAK ve delinmiş çember kapak kullanılır. Delmeli kapak kullanıldığında dolum sonrası kapama makinasına gerek olmadan özel bir aparat ile delmeye uygun geçme kapak elle kapatılır. Bu ürün genelde açıkta satılan geleneksel zeytin tipi ürünlerin ambalaja girmesini ve market raflarında yer almasını sağlamıştır. Ambalajın sahip olduğu şekil itibari ile son kullanıcıya ürünün özel olduğu izlenimi vermekte ayrıca daha ince teneke kullanımına imkan vermektedir. Aynı hacimli ürünlerde 0,25 mm kalınlıkta teneke kullanılırken bu ambalajda 0,23 mm kalınlığında teneke kullanılmaktadır. Nihai tüketici ambalajı, içinden istediği kadar ürünü alarak kalanını da tekrar geçme kapağını kapatmak kaydı ile bekletme olanağına sahip olmaktadır.

SARTEN AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
BARBAROS BULVARI MARMARA APT. NO:68/7 BALMUMCU 34349
İSTANBUL
TEL: 0212 2757660
FAKS:0212 2723417
E-MAIL: sarten@sarten.com.tr
WEB: www.sarten.com.tr


4 LT YUDUM AYÇIÇEK YAĞI KUTUSU 90

Likit Yağ Pazarında, Müşterilerin beklentilerine bağlı olarak, aynı hacimdeki ürün, daha dar taban üzerinde geniş ve yüksek bir görünüm kazandırılarak tasarlanmıştır. İncelen yan yüzeyi ile kavrama kolaylığı sağlayan bu ürün evsel kullanımda tüketiciye kolaylık sağlamaktadır.Ayrıca geniş yüzeyi ile üreticinin istediği, albenisi yüksek tasarımları baskıda kullanmayı etkin kılmaktadır.

SARTEN AMBALAJ SAN. VE TİC. A.Ş.
BARBAROS BULVARI MARMARA APT. NO:68/7 BALMUMCU 34349
İSTANBUL
TEL: 0212 2757660
FAKS:0212 2723417
E-MAIL: sarten@sarten.com.tr
WEB: www.sarten.com.tr


BERGAMA ZETINYAĞ ŞIŞESI 52

Tasarım genel yapı itibariyle köşeleri yuvarlatılmış bir kare prizmadan oluşturulmuş bir yapıya sahiptir. Şişe cam görünümlü olup, özel bir üretim tekniği ile üretilmiştir.Kullanılan üretim tekniği ve hammaddesi şişenin tamamen berrak ve camsı görüntüye sahip olmasını sağlamaktadır.Şişe kare bir prizma şeklinde yükselip boyun yapısı düz ve yuvarlak bir formda devam etmekte ve bu sayede oldukça sade ve ağır bir görüntüye sahip olmaktadır.Cam şişe madili olmasından dolayı aynı özellikte bir cam şişeye göre çok daha berrak bir görüntüsü vardır.Ekonomi anlamında aynı boyutta bir cam şişeyi üretmek için çok daha fazla enerjiye gereksinim vardır. Şişenin pet olması bu anlamda bir ekonomi sağlamaktadır.Cam şişeye göre daha hafif olmasından dolayı taşıma kolaylığı ve ekonomisi sağlamaktadır.Ayrıca ürünlerin raflardan düşmesi durumunda kırılmaması da ayrıca bir ekonomi sağlamaktadır.

AVANTAJLARIMIZ:
• Görsel avantaj (camsı berrak görüntü )
• İmalatta enerji tasarrufu ile ekonomi sağlanması
• Taşımadan dolayı ekonomi sağlanması
• Şişelerin raftan düşme dolayısıyla oluşan kırılmaların önlenmesi
• Tasarımdan gelen bir ergonomik yapı dolayısıyla kullanım kolaylığı


PLAŞ PLASTİK AMBALAJ SAN.TİC.A.Ş.
CİHANNUMA MAH. MEHMETALİBEY SK NO:8 BEŞİKTAŞ
İSTANBUL
TEL: 0 212 2272300
FAKS: 0212 2599408
E-MAIL: tufan.sezer@plas.com.tr
WEB: www.plas.com.tr


ÇEKMECELI ÇIKOLATA KUTUSU 35

Ölçüler :25 X 23 X 7 cm., Malzeme:Bristol Karton 300 gr., Baskı :5 renk ofset baskı+ Kokusuz U.V. Lak+ Altın varak baskı, Kutu:3 parçadan oluşur. Özellikleri :Müşteri talebi ile 40 çikolatalı, 2 katlı farklı bir ambalaj tasarımı elde edilmiştir. Üreticiye ve tüketiciye kullanım kolaylığı getiren ergonomik bir ambalaj tasarımdır. Kutu dizayn edilirken tüketicinin kullanımı sırasında kolay deforme olmayacak şekilde tasarlanmıştır.Üst Kutu ve Alt sürgü birbirine yapışmış tek parça çekmece kutusu ise ayrı olarak sevk edilmektedir. Üst ve Alt kutulardaki kilit sistemi ile çekmecenin kutudan tamamen dışarı çıkması da engellenmiştir.

TEMOFSET MATBAA. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
BEYSAN SAN. SİT. FUAR CAD. NO:15 HARAMİDERE
İSTANBUL
TEL:0212 8763101
FAKS:0212 8763108
E-MAIL:info@temofset.com.tr
WEB: www.temofset.com.tr


ÇÖP POŞETI ILAVELI AYÇEKIRDEĞI AMBALAJI 88

Çevreci anlayışıyla öne çıkan Papağan Kuruyemiş, dünyada ve Türkiye'de bir ilke imza atarak, ay çekirdeği paketlerine çöp poşeti ekledi. Böylece çekirdeğin keyfine varırken, artık çevre kirliliği oluşmayacak.16x8 cm (+/- 0,5) boyutunda olan çöp poşetleri, Papağan Kuruyemiş'in standart ay çekirdeği paketlerinin üzerine yapıştırılıyor. 40 gr/m2 beyazlatılmış sülfit kağıttan üretilen çöp poşeti, tüketim sonrasında paketteki ay çekirdeği çöpünün tamamını alma kapasitesine sahip. Çöp poşetleri, ay çekirdeği paketlerinin üzerinde katlı şekilde sunulduğu için perakende noktalarında ayrı bir yer-mekan kaplaması söz konusu değil. Kullanım sırasında çöp poşeti, 7 cm'lik körüklü özelliği sayesinde katlı halinden açılarak, işlevsel hale getiriliyor. Ay çekirdeği paketine yapışık olması nedeniyle, ürünün tüketimi sırasında geniş kolaylık sağlıyor. Bu yönüyle çöp poşeti hem satış noktasındaki duruşu hem de tüketicinin kullanımı sırasında ergonomik özelliğiyle öne çıkıyor. Çöp poşeti aynı zamanda bir iletişim aracı;Papağan Kuruyemiş, çöp poşetlerinin üstünü yeni ürün ve faaliyetlerle ilgili bir iletişim mecrası olarak da değerlendiriyor. Son olarak firmanın en yeni ürünü olan aromalı popcorn ürünlerinin görselleri buradan tüketicilere duyuruldu. Daha öncesinde de "dumansız hava sahasını destekliyoruz" yazısıyla, bu konuda sürdürülen kampanyaya destek olunmuştu. Çöp Poşeti, bu yönüyle ekstra bir işlevsellik sunuyor.Maliyeti tüketiciye yansıtılmıyor; Çöp poşeti, ay çekirdeği paket maliyetini yükseltse de, bu maliyet tüketiciye yansıtılmıyor. Çöp poşeti maliyeti, Papağan Kuruyemiş tarafından çevreye yönelik bir sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde değerlendiriliyor. Burada, satılan ürünle alınan keyfin yanı sıra çevrenin de temiz tutulmasına özen gösterilmesi hedefleniyor.

EMEKÇİOĞLU GIDA TUZ KİMYA PAZ.TAŞ.TİC.VE SAN A.Ş.
MAHMUTBEY MAH.8.SOKAK NO:25/A MAHMUTBEY-BAĞCILAR
İSTANBUL
TEL: 0212 4453324
FAKS: 0212 4453330
E-MAIL: obilgic@papagan.com.tr
WEB: www.papagan.com.tr


DARFRESH 26

CRYOVAC Darfresh, ultra bariyerli sert ve yumuşak filmlerin yüksek kalite özel vakumlama sistemi ile son kullanıcıya dönük bir paketleme sistemidir Gıda sektörünün Et-Süt-Tavuk-Balık-Hazır Yemek kategorilerinde taze ve dondurulmuş ürünlerin paketlenmesinde kullanılmaktadır.Darfresh'in 'Skin Film' özelliği itibariyle ürünü deri gibi sarmakta, 3 boyutlu yüksek kaliteli canlı ürün görünümlü paketleme çözümü sunmaktadır. Söz konusu ürünlerin gıda lezzetinin korunması, olgunlaşma-dinlendirme süreçlerinin paket içerisinde devam etmesi amaçlı tasarlanmış olan sistem, ürüne 20 günü aşan raf ömrü kazandırmaktadır. Klasik ve mikrodalga fırınlarda kullanılabilir özellikte versiyonları bulunduğu gibi farklı boyutlarda form edilebilmekte, 8 renge kadar baskı yapılabilmektedir.Paketlenmiş ürün göz önünde bulundurulduğunda taşıma-depolama gibi süreçlerde maliyet avantajları sağlanabildiği gibi, raflarda dikey sunum imkânı ile birlikte yer kazanımı da katmaktadır.

TEKNIK PLASTIK SEALED AIR A.Ş.
ESKI İZMIT-ANKARA YOLU ÜZERI TEPEÖREN KÖYÜ,TUZLA 34959
İSTANBUL
TEL: 0216 3042222
FAKS: 0216 3042522
E-MAIL: info@teknikplastik.com.tr
WEB: www.teknikplastik.com.tr


DOLCIA KREM KARAMEL BARDAK 40

Yeni ürün olarak dizayn edilen Dolcia Krem Karamel bardak tek porsiyonluktur.Bardak, tüketime kadar ürünün yapısını koruyan, tüketim öncesinde de ürünün servise en uygun şekilde ters çevrilmesine izin veren dizayna sahiptir. Dizaynın en önemli unsuru bardağın altında bulunan vakum kırıcı parçadır. Bu parça kırılması ile bardak içerisindeki vakum bozulur ve ürün doğal servisine uygun olarak tabağa aktarılır. Bardakdan servis için ayrılan ürün kap kenarındaki tırtıklar sayesinde kolayca dökülür.Bardak dizayn edilirken şeffaf olması Krem ve Karamelin katman ayrımının görülmesini sağlar. Böylece müşteri fazların birbiri içerisinde dağılmadığını görmüş ve tüketim zevkini alacağına inanmış olur.

AK GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
GÖKGÖZ KÖYÜ PAMUKOVA
SAKARYA
TEL:0264 5540000
FAKS:0266 5540020
E-MAIL: mustafa.seremetlioglu@akgida.ulker.com.tr
WEB: www.akgida.ulker.com.tr


EKOL ZEYTIN PET KAVANOZ 99

Ekol Zeytin için üretilmiş bu kavanoz içindeki ürünü daha canlı göstermek ve ürünün uzun süre bozulmadan koruyabilmek için tasarlanmıstır. Ambalajın en belirgin özelliği bombeli bir kapak yapısına sahip oldugu halde alt kısmında yapılan özel bir çalışma ile üst üste dizildiğinde rantbl durabilmesidir. Kavanoz düşük gramaj ile üretilip yan duvarlardaki destek federleri ile mukavemet artıralarak hem çevreci bir yaklaşım sergilenmiş hemde ürüne estetik bir görüntü verilmistir.Bir katkısı da tüketicilerin ürünü kullandıktan sonra kavanozu atmayarak farklı amaclarla kullanmalarını sağlamaktır, böylelikle doğaya verilen zarar minimuma indirgenmistir.

NURPET MAK. SAN. VE DIŞ. TİC. LTD. ŞTİ.
BOSB MERMERCİLER SAN. SİT. 2 CAD. NO:19 BEYLİKDÜZÜ
İSTANBUL
TEL:0212 8755862
FAKS:0212 8755864
E-MAIL:andac@nurpet.com.tr
WEB: www.nurpet.com.tr


GÜNEŞOĞLU KOZALAK TEREYAĞI 65

Tereyağı ambalajları için yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda, tüketicilerin kullanımı rahat ve saklanması kolay olan ürünleri tercih ettikleri tespit edildi. Özellikle kozalak tereyağı konusunda çok fazla kullanım ve saklama sıkıntı yaşadıkları gözlemlendi. Daha önce piyasada kullanılmış olan kozalak tereyağı ambalajlarından en kullanışlı olanı değerlendirildi ve bu ambalaj kullanılmaya karar verildi. Grafik tasarımına başlamadan yaptığımız araştırmalar sonucunda tüketicilerin tereyağı paketleri üzerinde geleneksel motifler görmekten hoşlandıkları sonucuna ulaşıldı. Bu sebepten dolayı ambalajın üzerinde seçmiş olduğumuz kültürümüze has, geleneksel motifleri vurgularken aynı zamanda etiketin üzerinde dökme altın yaldız tekniği kullanılarak ambalaja premium imajı verildi. Ambalajın kasesinde ofset etiket tekniği kullanılarak ortak bir dil birliği sağlanmış oldu.

GÜNEŞ SÜT GIDA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
3. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ SÖĞÜTLÜ
SAKARYA
TEL:0264 6814678
FAKS:0264 6814690
E-MAIL:info@gunesoglu.com
WEB: www.gunesoglu.com


ISTIRIDYE ŞEKLINDE METAL AMBALAJ 44

Taklitçiyiz biz. Evet, taklit ediyoruz, ama doğayı taklit ediyoruz. Hem de doğa dostu olan demiri kullanarak.Eski çağlardan beri kusursuzluğun ve mükemmelliğin sembolü, güzellik ve yüksek değerle eş anlamlı incinin doğal ambalajı olan istiridyeyi taklit ediyoruz. Bizde metali sanat felsefesi ışığında şekillendirerek içine konan ürünü yıllarca hatta asırlarca koruyarak son sahibine ulaştıran daha sonrada saklama kabı olarak kullanılabilen Türkiye de bir ilk olan istiridye şeklinde bir ambalaj tasarladık. İçine konan ürünü ışıktan, ısıdan, darbeden, kokudan ve dış etkenlerden koruyabilmesi en büyük özelliğidir. Görevi bittikten kısa bir süre sonra yine doğaya karışabilmesi, hammaddesinin topraktan oluşu ve hızlı ve kolay geri dönüşümü Doğa dostu özelliğini ön plana çıkarmaktadır.Tasarımında geniş yüzeye uygulanan akıcı çikolata ile ilgi uyandırılmaya çalışılmıştır.Menteşeli kapağı ile kullanım kolaylığı sağlamakla birlikte, üst kapağına Türkiye de bir ilk olan kabartma üzeri kabartma uygulanarak üç boyuta yakın bir algılama sağlanmıştır.Sert dayanıklı dış yüzeyi ile üst üste istediğiniz kadar istif şansı vermektedir. Estetik, koruyucu, uzun ömürlü, kullanışlı ve doğa dostu… Bir ambalajdan daha ne beklenebilir ki!

KONTENSAN KONYA TENEKE KUTU AMBALAJ VE MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
2. ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KIRIM CD NO:4 SELÇUKLU
KONYA
TEL: 0332 2390165
FAKS: 0332 2390164
E-MAIL: mfbalci@kontensan.com.tr
WEB: www.kontensan.com.tr


JOKEY HAFIF SERI YOĞURT AMBALAJI 24

Yoğurt dolumu için bu özel ambalajda klasik dizayn kovalarda bulunan gereksiz kısımları çıkartarak hafiflettik. Bu yöntemle baskı yüzeyi genişletilmiş, ürünün raftaki albenisi ve algılanabilirliği arttırılmıştır. Ancak bu çalışmayla ambalajın dayanıklılığından ve gıda güvenliğinden en ufak taviz vermeden bu çok özel ürünü ortaya çıkarttık. Üretimin tüm safhalarında gıdaya uygun belgeli ve geri dönüştürülebilir malzemelerle üretilen ürünümüzde patentimiz olan kulpun kalıptan kovayla birlikte çıkıp el değmeden robotla yerine oturtulmasıyla hijyen avantajı sağlanmaktadır. Yine aynı avantajla ek kulp kalıbı maliyetinden tasarruf edilmektedir. Ürün kalıp içi etiketleme sistemiyle ( IML ) tam otomatik robotlarla el değmeden etiketlenmekte ve iç içe sıralanmaktadır. Bu yöntemle gıda için tasarlanan ambalajın hijyenikliği sağlanmakta, kullanıcıların tekrar yıkama yapmasına gerek kalmamaktadır. Kapak sızdırmazlığı sert PP üretimi için yüksek bir değer olan % 99,9 lara çekilerek gıda güvenliği sağlanmıştır. Kilit sistemiyle son kullanıcıdan önce açılmama emniyeti sağlanmıştır. Tasarımda yapılan hafifletme ile plastik kullanımı azaltılarak karbon emisyonunun düşümüne katkıda bulunulmaktadır. Bu şekilde ortalama bir mesafede yıllık % 6,6 daha az ( 78,3 ton ) karbon salınımı gerçekleştirilerek çevre sağlığımıza katkıda bulunulmaktadır.

JOKEY PLASTİK İSTANBUL SAN. VE TİC.A.Ş.
DILOVASI ORGANIZE SANAYI BÖLGESI 5. KISIM D-5007 SOK. NO:2 DILOVASI
KOCAELI
TEL: 0262 6485700
FAKS: 0262 7548478
E-MAIL: gokhan.yalcin@jokey.com
WEB: www.jokey.com


KARE YOĞURT TAVASI 41

Kare yoğurt tavası ile görselliği, maliyet avantajı, çevreye duyarlılığı, kullanım kolaylığı, depolama ve sevkiyat avantajları ile aynı kategorideki ürünlere göre ilgi çekici, farklı bir tasarım oluşturulmuş, yeni bir tava yoğurt konsepti geliştirilmek istenmiştir. Kare tava, dizaynı sayesinde yoğurdun yan yüzeylere daha iyi tutunmasına imkan vererek kalite yönüyle ürüne çok önemli bir katkı sağlamaktadır.Piyasada mevcut kulplu tava tasarımlarının aksine tek elle çok kolayca taşınabilecek, kulp gerektirmeyen bir tasarıma sahiptir. Kulp kullanımı gerektirmediğinden hem ilave işçilik maliyetleri ortadan kaldırılmış, hem de kulp takma aşamasındaki tavalara manuel müdahale ve temasa engel olunarak hijyenik koruma sağlanmıştır.Kare tava teşhir rafına daha fazla ürün konmasına imkan vererek bulunabilirliğe katkı sağladığı gibi; yine tüketici için alan ve hacim avantajı sağladığından buzdolabı rafında kolayca kendine yer bulabilmektedir.Yeni bir sevk kasası gerektirmeden mevcut sevk Kasası içine 4 adet yerine artık 8 adet konulabilmekte ve getirdiği %100 nakliye maliyet avantajının yanında, daha az transport daha az karbon gazı salınımı ile sürdürülebilir çevre anlayışına destek vermektedir. Önceki tavanın 100gr olan ağırlığı, yeni kare tava ile 64gr'a düşürülerek, %36 plastik malzeme kullanımı azaltılmış ve bu sayede çevre hassasiyeti ile birlikte hem tüketici hem de üretici için daha az maliyet unsuru ön plana çıkarılmıştır.

AK GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
GÖKGÖZ KÖYÜ PAMUKOVA
SAKARYA
TEL:0264 5540000
FAKS:0264 5540020
MAIL: mustafa.seremetlioglu@akgida.ulker.com.tr
WEB: www.akgida.ulker.com.tr


KENT ÇİKOLATA AMBALAJI 57

Çikolata ambalajı Kent fındıklı çikolata için tasarlanmıştır. Ambalaj ile klasik çikolata kutularının dışına çıkılmıştır. Görsel olarak ambalaj ve içerisinde bulunan çikolata aynı görüntüye sahiptir. Çikolata üzerinde bulunan dalgalı desen ambalaj kapağında da uygulanmıştır. Ambalaj için tasarlanan seperatör yardımı ile ürünler üst üste 3 sıra dizilebilmektedir. Şeffaf görünümü ile ambalaj içerisindeki çikolataları net olarak göstermektedir.Ambalajı üretebilmek için geleneksel enjeksiyon tekniklerinden fazlası gerekmiştir. Ambalajın üretiminde ters açılardan faydalanılmış ve ambalaj üç parçaya ayrılarak üretilmiştir. Kapak, gövde ve taban ayrı parçalar halinde üretilmektedir. Taban ve gövde birbirine ısıl işlem ile yapıştırılmaktadır. Bu işlem sonrası gövde tek parça haline gelmektedir.

ÜSTÜN PLASTIK AMBALAJ SANAYI VE TIC. A.Ş.
İKITELLI ORG. SAN. BÖL. KAĞITHANE SANAYI SITESI ATATÜRK BULVARI 17. CADDE NO:7 BAŞAKŞEHIR
İSTANBUL
TEL: 0212 4857676
FAKS: 0212 4858122
MAIL: ugezer@ustunplastik.com
WEB: www.ustunplastik.com


KÜLEK TEREYAĞ 68

Geleneksel tereyağımız tüketiciye doğasına uygun olarak ve kalitesini muhafaza edecek şekilde ulaşamamaktadır.Tüketici tereyağını görmek ve satın aldığı ambalajda en ekonomik şekilde tüketmek istiyor.Üretici prosesini hızlı ve yüksek kapasiteli şekilde çalıştırmak istiyor. Ancak tereyağının şekillendirilmesi genel olarak el ile yapıldığı için kapasite sınırlı ve üst düzey hijyen şartlarına gerek duymaktadır.Tüketici ile üretici arasındaki bu denge neticesinde sektörde çok farklı ambalaj kullanılmaktadır. Ambalajımızda tereyağı el işçiliğine gerek duymaksızın şekillendirilmekte, hacmine tam uyumlu bir kaseye otomatik olarak dolumu yapılmaktadır. Vakumlama işlemi ile raf ömrü doğal yolla uzatılmaktadır. Kasenin ağzı şeffaf kapak ve şeffaf folyo ile kapatıldığı için ürün gözükmektedir. Kapağı sayesinde açıldıktan sonra buzdolabında güvenli bir şekilde saklanabilmektedir. Ayrıca bir kaba ihtiyaç duyulmamaktadır.Dış dizaynı geleneksel tereyağı ambalajımız olan külek'ten esinlenerek tahta motifiyle dizayn edilmiştir.

KAANLAR GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
KOCATEPE MAH. MEGACENTER GIDA MERKEZİ C-12 BLOK NO:97-102 BAYRAMPAŞA
İSTANBUL
TEL:0212 4370090
FAKS:0212 4370190
MAIL: kaan@kaanlar.com.tr
WEB: www.kaanlar.com.tr


MAXİMA DONDURMALI PASTA KABI 36

Ülker, Natura Gıda'nın "Maxima" markalı Dondurmalı pastası için tasarlanan ambalajda hedef; müşterimizin diğer dondurmalı pastalardan farklı olarak konumlamayı düşündüğü Maxima markası için, son kullanıcının algısında üründeki farklılığı ambalaja da taşıyarak rafta seçilir bir ürün oluşturmak ve ürüne değer katmaktır. Dondurmalı pastalar için kullanılan karma ambalaj (iç kutu veya seperatör üzeri flexable ambalaj) veya yuvarlak şeffaf kapaklı kap yerine; pastanın kendisini son kullanıcının algısına cömertçe sunan, şeffaf bombe kapaklı ve şu ana kadar kullanılmış olan yuvarlak şeffaf kapaklı kaplardan farklılaşması amaçlı da kap ve kapakta dikdörtgen bir geometri kullanılmış, kapaktaki elmas kesimler ile yaratılan ışık oyunları sayesinde ürüne algısına pırıltılar katılmıştır.

SEM PLASTİK SAN. VE TİC. A.Ş.
ALİPAŞA MAH. ATATÜRK BLV. BO:5 SİLİVRİ
İSTANBUL
TEL:0212 7360737
FAKS:0212 7360727
MAIL: yesimeroglu@semplastik.com.tr
WEB: www.semplastik.com.tr


PARILDAR POŞET 49

Doypak ve kilitli ambalaj Inter Plastik'in de katkılarıyla artık Türkiye'de sıkça kullanılan bir ürün olmuştur. Artık firmalar için doypak tek başına farklılaşmaya yeterli olmamaktadır. Inter Plastik rakiplerinden bir adım önde olmak isteyen firmalar için ön yüzü şeffaf, arka yüzü metalize üzerine çift tarafı baskılı poşeti geliştirdi. Poşetimiz ön yüzünde kullanılan PET/CPP ile müşterinin ürünü çok berrak görmesine imkan vermektedir.Poşetin üzerinde herhangi bir fotosel işaretine ihtiyaç duyulmaması poşetin bütünlüğünü korumaktadır.
• Rafta ürüne şeffaf ve belirginlik katar, arka zemindeki metalize parlak pembe rengi ile ışık hüzmeleri dağıtacağından rafta ve gönülde al beni yaratır, ürünü öne çıkarır. Raf arkalarında kalan bu ambalaj rengi ve parlama özelliği sayesinde hertürlü farkedilme özelliğine sahiptir.
• Torba ağzındaki kilitleme avantajı sayesinde yumuşak kuru gıdalarda (örneğimiz de ise yumuşak jöle şekerlemede) ürün tüketime geçilmesinden sonra da defalarca kullanılacak ilk günkü tazelik her daim muhafaza edilecektir bu sayede ürüne katma değer de sağlamış olacaktır.
• Dip kısımdaki oturtma işlemi, kenarlara kalın kaynaklar verilmesi, kullanılan malzemenin mikronun da kalınlığının yerinde hesaplanması sonucu ve malzemeye verilen sertlik, poşet patlama riski minumum seviyeye düşürülmüştür.
• Bu torba standlarda ürünü öne çıkardığından rengi itibariyle sadece şekerlemecilere hitap ettiği düşünülse de diğer sektörlere de hizmet etmektedir örneğin baharatçılar, kuruyemişçiler, kuru kayısı vb.. bu yönüyle torba içerisine sadece yolda kullanılıp da atılacak tarzda ürün konulmadığından evdeki raflarda da kavanoz vazifesi görecektir. Cam kavanoz kırılması riski çocuklar açısından yararlanmalarına yol açabilir lakin bu tip kavanoz şeklindeki sert bir poşet çocukların uzanabileceği yerde de olsa bir risk içermeyecektir.
• Bu poşet patlamazlık özelliğinin de yüksek oluşu ve içeriye sızdırmazlık özelliğinden dolayı kese kağıtlarından ayrılır. Düşünüldüğünde çamura düşen bir kese kağıdının hemen kaldırılsa dahi kağıdın suyu emmemesi içeriye kirli suyu sızdırmaması mümkün mü?

İNTER PLASTİK AMBALAJ VE FİLM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
İSTİKLAL MH. İPLİKÇİ FIRIN SOK. NO:5 KASIMPAŞA 34440
İSTANBUL
TEL:0212 2503565
FAKS:0212 2350617
MAIL: mkonfidan@interplastik.com
WEB: www.interplastik.com


PINAR KENDİNDEN TUTAMAKLI FOLYOLU LABNE PEYNİR KOVASI 25

Pınar kendinden tutamaklı, folyolu labne peynir kovası; Folyo ile % 100 sızdırmazlık özelliğinden dolayı uzun raf ömrü sağlamaktadır.Üretimde PP hammadde kullanıldığından PS ve muadil ambalajlarla karşılaştırıldığında uzak yerlere hasarsız nakliye ve sorunsuz ihracat yapabilme olanağı sağlamaktadır. Pınar kendinden tutamaklı, folyolu labne peynir kovası tek bir kalıp kullanılarak taşıma kulbu ve kova üretilmektedir, bu sayede el değmeden %100 hijyenik üretim sağlandığı gibi ikinci bir kulp kalıbı maliyetinden de tasarruf edilmektedir.Ürün kalıp içi etiketleme yöntemiyle robot tarafından el değmeden etiketlenmekte ve toplanmaktadır. Bu sistem aynı zamanda yüksek baskı kalitesi sunarak ürünün rafta algılanabilirliğini arttırmaktadır.Pınar kendinden tutamaklı, folyolu labne peynir kovası orta doğu bölgesinde markalaşmış bir ürün olmuştur. Ortadoğu pazarında tüketim alışkanlığı Labne Peyniri için 3 kg civarıdır ve PP madde kullanılması nedeniyle sorunsuz bir şekilde bu kg için dolum yapılmaktadır.

JOKEY PLASTİK İSTANBUL SAN. VE TİC.A.Ş.
DILOVASI ORGANIZE SANAYI BÖLGESI 5. KISIM D-5007 SOK. NO:2 DILOVASI
KOCAELI
TEL: 0262 6485700
FAKS: 0262 7548478
MAIL: gokhan.yalcin@jokey.com
WEB: www.jokey.com


SALAMURALI ZEYTİN AMBALAJI 67

Sektörde vakum, cam ve pet olarak kullanılan kavanozların yol açtığını verimlilik problemlerinin kaldırılması hedeflenmiştir.Salamuralı zeytin, vakum ambalajda işlem gördüğünde pürüssüz yapısı zarar görmektedir.Cam ve pet kavanozların konik olmayan yapısı gereği iç içe geçmemesi, boş ambalajın nakliye ve depolama maliyetlerini yükseltmektedir. Bu ambalajımız iç içe geçme özelliğiyle %67 oranında tasarruf sağlamaktadır.Dolum/paketleme prosesinde otomasyon uygulamalarına fırsat vererek işçilikten tasarruf edilmektedir. Ambalaj iml etiketli olduğu için zeytin üretiminde etiketleme ve işçilik tasarrufu yapılmaktadır. Zeytinin salamuranın içinde kalabilmesi için dolum yapıldıktan sonra zeytinin üstüne separatör konarak kuruma ve küflenme problemleri doğal yolla çözülmektedir.Taban kısmında yapılan kumlama ile ürünün doğasında oluşan tortuların tabanda gizlenmesi sağlanır.Sert gövdesi ve vidalı kapağı ile açıldıktan sonra farklı bir saklama kabına ihtiyaç olmaz. Tüketim sonrasında saklama kabı olarak tüketiciye faydası devam eder.

KAANLAR GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
KOCATEPE MAH. MEGACENTER GIDA MERKEZİ C-12 BLOK NO:97-102 BAYRAMPAŞA
İSTANBUL
TEL:0212 4370090
FAKS:0212 4370190
MAIL:kaan@kaanlar.com.tr
WEB: www.kaanlar.com.tr


SEYİDOĞLU REÇELLERİ 83

Seyidoğlu reçel kavanozunda silindirik düz boyun yapısı ile dikdörtgen prizma gövdeye geçişteki keskin omuz yapısı gözlenmektedir. Gövdenin dikdörtgen yapısı gereği oluşan düzlemlerdeki girintili gravürler bu bölgelere dikkati çekmek ve aynı zamanda bir çerçeve yaratarak görsel bir zenginlik ile hareketlenme yaratmaktadır. İletişim alanı olan bu dört yüzeyin karşılıklı iki yüzeyi etiket uygulaması için, diğer ikisinde ise firmanın logosu kabartması uygulanmıştır. Kavanozlar yan yana geldiğinde kabartmalar ikinci bir iç yüzeyde bulunduğundan birbirine temas etmemektedir. Omuz yapısındaki geçiş, kavanozun eteklerinde de devam ederek bir bütünlük sağlar. Boyun bölgesindeki düzlük ikinci bir iletişim alanı olarak kullanılarak marka pekiştirilmektedir. Keskin hatları ile rafta dikkat çeken, marka ve ürünü ön plana çıkaran, evde yapılmış reçel sıcaklığını ve güvenirliğini veren bir ambalaja ulaştık.

ANADOLU CAM SANAYII A.Ş.
MALTEPE,DAVUTPAŞA CAD. NO:42 TOPKAPI 34010
İSTANBUL
TEL:0212 4595429
FAKS:0212 4595713
MAIL: tozturk@sisecam.com
WEB: www.sisecam.com


SIZDIRMAZ YEMEK KUTUSU 70

Tasarım öncelikle uçaklarda kulllanıma mahsus geri dönüşümlü gıda kabıdır.Ürün alt kutu ve kapak olmak üzere özel olarak tasarlanmış kolay geçmeli kilit sistemi ile iki ayrı parçadan oluşmaktadır. Ürün imalatında kullanılan karton özelliği ve tasarım şekli sayesinde kutu içerisine konan gıda -18 C° saklanarak muhafaza edilebiliyor ve kullanım öncesi mikrodalga fırın veya klasik fırında 200 C° kadar bir sıcaklıkta ısıtılarak yolcuya servis yapılabiliyor.Alt kutu, Tasarımı ve kullanılan malzeme sayesinde sızdırmazlık özelliğine sahiptir.Üst kapak ise, uçak içi servis masasının darlığı gözönünde bulundurulduğunda çok kolay tabağın altına konulabilmesi ile rahat bir kullanım sağlamaktadır.Ürün, Gıda ve hijyen kurallarının gerekliliğini normal, donuk ve fırın şartlarında bile karşılayabilme özelliği nedeniyle alüminyum ve benzeri ürünlere göre çok daha sağlıklı bir sunum yapabilmeyi sağlamaktadır.Kutunun üzerine ofset baskı tekniğiyle yapılabilecek baskı sayesinde ürün ve firma tanıtımları etkili bir sekilde yapılabileceği gibi Reklam ve görsel alanı olarak kullanılabilir ve ürün maliyetinin düşürülmesine katkı sağlamaktadır.

HARMAN ETİKET MATBAACILIK VE AMBALAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
BAKIRCILAR VE PİRİNÇCİLER SİTESİ MUSTAFA KURTOĞLU CAD. NO:27 BEYLİKDÜZÜ 34900
İSTANBUL
TEL:0212 8767282
FAKS:0212 8767290
MAIL: info@harmanetiket.com
WEB: www.harmanetiket.com


TUKAŞ SOFRA KEYFİ 2

Tukaş Sofra Keyfi; Tukaş Paprika Acı Biber Sosu ve Tukaş Kahvaltılık Sos'un, Tukaş'ın geliştirdiği özel soslukta ikili sette satıldığı yeni üründür. Kırmızı biberden üretilen, acı sos pazarında lider ve rakipsiz Tukaş Paprika ve içeriğindeki bol ceviz, fındık, domates ve biber salçası ile baharatlardan gelen eşsiz lezzetiyle vazgeçilmez Kahvaltılık Sos'un Tukaş Sofra Keyfi olarak sunumu, pazarda bir ilktir. Tukaş Sofra Keyfi, kahvaltıda ekmek üstü, öğle ve akşam yemeklerinde meze, çay saatlerinde ikramlık kanepeler olarak her öğünde tüketilebilir. Cam kase görünümündeki 300 cc hacminde dekoratif ve şık iki kavanozun soslukta bir arada bulunması, kolay taşımayı sağlayan aparatı ve geleneksel sofralara özgü dokuyu yansıtan hasır motifli kapağıyla Tukaş Sofra Keyfi, ayrıca kase kullanılmadan sofralarda yer alabilecek, kullanım sonrasında kapağı kapatılarak saklanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Lezzetli, pratik, ergonomik, dekoratif bir üründür ve tüketicilere kullanım kolaylığı sunmaktadır.

TUKAŞ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
ÇAYBAŞI MAH.,İZMİR CADDESİ NO:51 TORBALI 35880
İZMİR
TEL:0232 8651555
FAKS:0232 8651145
MAIL: info@tukas.com.tr
WEB: www.tukas.com.tr


TUNAS REÇELLERİ 84

Kavanoz, köşeli olmasına karşın silindirik hissi uyandırmaktadır. Tasarımsal açıdan en belirgin özelliği, alt tabanındaki kaideyi andıran düz yapıdır. Omuz yüzeyindeki geçişler ile eteklerdeki geçişler kontrast sağlar. Kavanoza sağlam imajı veren alt taban ayrıca, durağan bir geometrik forma hareket katmaktadır. Yumuşak bir omuz geçişinden, eteğe doğru daralarak inen gövde kısmı kavanozun, iletişim için ayrılan bölgesidir. Etiket için tasarlanan bu yüzey, devamında daha geniş bir çapla açılarak, tabana düz inmektedir. Bahsedilen bu alan, kavanozda kaide hissi uyandıran etek bölgesidir. Büyük yarıçaplı, yumuşak köşelere sahip bu dörtgen kavanoz, stoklanma sırasında kolide daha az boşluk oluşturması nedeniyle de stoklamada avantaj sağlamaktadır. Yalın ve kontrastlı hatların lojistik avantajlarla birleştiği bu tasarım, tüketiciyi kendine çeken ve üreticiyi memnun eden bir kavanoz ile sonuçlanmıştır.

ANADOLU CAM SANAYII A.Ş.
Maltepe,Davutpaşa Cad. No:42 34010 Topkapı
İstanbul
TEL:0212 4595429
FAKS:02124595713
MAIL: tozturk@sisecam.com
WEB: www.sisecam.com


ÜLKER GOLDEN DRAJE KUTU 71

Ürünümüz tek parça dizayn edildiğinden uygun üretim maliyetinin yanı sıra hava geçirgenliğini azaltarak ürünlerin raf ömrünü uzatmaktadır.
BES PLASTİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
MERMERCİLER SAN. SİT. 8.CAD. NO:6 BEYLİKDÜZÜ
İSTANBUL
TEL:0212 8763632
FAKS:0212 8763634
MAIL: info@besplastik.com
WEB: www.besplastik.com


VAKUMLU ZEYTİN AMBALAJI 69

Her türlü zeytinin, doğal yapısına ve gıda güvenliğine uygun olarak tüketiciye ulaştırılması amaçlanmıştır.Sektörde thermoform olarak kullanılan ambalajdaki kalite problemlerinin kaldırılması hedeflenmiştir. Düzeltilen kalite problemleri şöyledir.Vakum sonrasında zeytinin doğal yapısı zarar görmekte, sıkışmakta, içindeki öz suyunu dışarı vererek yumuşamaktadır.Thermoform vakum ambalaj açıldıktan sonra yemek masasında kullanılamamakta ve sonrasında buzdolabında güvenli bir şekilde saklanamamaktadır.Geliştirdiğimiz zeytin ambalajı vakumlanıp modifiye atmosfer ve sızdırmaz folyo ile ürüne güvenli bir alan oluşturmakta, sert gövdesi ve kapağı ile tüketimde ve muhafazada farklı bir servis/saklama kabına ihtiyaç duymamaktadır. Ürün satın alındıktan, son tüketim zamanına kadar aynı ambalaj içerisinde muhafaza edilebilmektedir.

KAANLAR GIDA SAN. VE TİC. A.Ş.
KOCATEPE MAH. MEGACENTER GIDA MERKEZİ C-12 BLOK NO:97-102 BAYRAMPAŞA
İSTANBUL
TEL:0212 4370090
FAKS:0212 4370190
MAIL:kaan@kaanlar.com.tr
WEB: www.kaanlar.com.trWeb Tasarım & Yazılım | KANAJANS